Szakmai cikkek
-
CETOP ETF a BÉT-en - Akár egyetlen kattintással szerezhető részesedés Közép-európai vállalatokból
2024. jún. 04.Az ETF-ek az elmúlt időszakban egyre nagyobb és nagyobb népszerűségnek örvendenek a befektetők között. Az USA-ban az elmúlt egy évtizedben több, mint kétszeresére nőtt az állományuk és az amerikai befektetési alapok nettó eszközértékének közel egyharmadát teszik ki. Európában is megfigyelhető az ETF-ek arányának - az USA-hoz képest kicsit lassabb, de folyamatos – növekedése a befektetési alapok között. A magyar befektetők széles köre pedig már nem csak nemzetközi ETF-eket érhet el itthon, de hazai kibocsátású ETF-ekkel is kereskedhet. Idén áprilistól CETOP ETF-fel bővült a kínálat.
-
Vállalatfejlesztési lehetőségek a BÉT-en
2022. nov. 22.A Budapesti Értéktőzsde valós alternatívát kínál a kis- és középvállalatok nyilvános tőkepiaci megjelenésére a számukra kialakított ökoszisztéma segítségével.
-
A részvénykölcsönzés ereje legyen velünk
2021. nov. 26.A részvénykölcsönzési tevékenység lényege, hogy a befektető az általa tulajdonolt részvényt kölcsönadhatja egy másik piaci szereplőnek rövidebb vagy hosszabb időtávra. A kölcsönbe vevő pedig a részvények értékének %-ában meghatározott díjat fizet cserébe a kölcsönzés futamideje alatt. Vagyis akár tekinthetjük úgy, hogy a részvénykölcsönzés a tőkepiaci befektetés Airbnb-je, ahol a részvénybefektetésünket „kiadjuk egy időre”.
-
Miért beszél mindenki az ESG-ről?
2021. júl. 28.Újra pezseg a tranzakciós piac, és a befektetések során idehaza is egyre inkább előtérbe kerülnek a környezetvédelmi és fenntarthatósági (ESG) szempontok.
-
Félezer fölé emelkedett a tőzsdeképes cégek száma - hazai középvállalatok mutatói az utolsó békeévben
2021. ápr. 27.Hogyan is néz ki jellemzően a tőzsdeképes középvállalat a járvány előtti, 2019 évi adatok alapján? 2,64 milliárd forint árbevételt termel; Kft. formában üzemel; 32 százalékos átlagos éves árbevétel növekedést produkált az utóbbi 3 évben; 78 főt foglalkoztat; a tulajdonos életkora 51 év; 16 éves története van; 8,8 százalékos EBIT és 11,3 százalékos EBITDA marzsot produkál.
A BÉT akvizíciós csapata, folytatva a hagyományt, ismét megvizsgálta a tőzsdeképes hazai középvállalatok tulajdonságait. A jó hír, hogy emelkedett a tőzsdeképes középvállalatok száma, amely így már 536-ot mutat. Egy fontos év a 2019-es, hiszen talán utoljára láttunk ilyen számokat ezektől a cégektől. Egy dolog biztos, változni fog a gazdaság szerkezete, és azok jöhetnek ki jól majd ebből a helyzetből, akik stabil tőkeerős lábakon állnak, van stratégiájuk, amit egy mindenre felkészült erős szervezet támogat. -
Green finance helyzetkép - a Magyar Nemzeti Bank és a Deloitte kutatása
2020. nov. 04.A Magyar Nemzeti Bank megbízásából felmérést végez a Deloitte Zrt. az Európai Unió Fenntartható Finanszírozáshoz tartozó EU taxonómia szabályai kapcsán a hazai vállalatok körében.
-
Hol keressük a növekedést a vállalati szektorban? - Fókuszban a hazai középvállalatok és a tőzsdeképesség
2020. okt. 26.Fenntartható növekedés, hatékonyság, tőzsdeképesség: olyan fogalmak, amelyek kéz a kézben járnak. A kérdés, hogy mely szektorok, mely vállalatok adhatják a növekedés motorját a jövőben. Igazából mindenkit ez érdekel: döntéshozóként hova érdemes kihelyezni a fejlesztési forrásokat, melyek a kulcsszektorok, honnan jön a gazdaság erősödése. Potenciális kibocsátóként összehasonlítási alapot teremthetnek ezek a vállalatok, mennyire erős valójában a piaci pozíció versenyképességi szempontból, lehet-e hatékonyabban csinálni az üzletet, hova érdemes beszállítóként/vevőként csatlakozni. Tudatos munkavállalóként olyan vállalathoz akar az ember csatlakozni, amelynek van jövője és stabil lábakon áll. Természetesen ezek a szempontok a nyilvános tőkepiacokon is elsődlegesek, hiszen ezek jelzik előre, mely cégekből lehetnek jó és tartalmas, sikeres befektetési sztorik –valójában ezek a tényezők adhatnak alapot a „tőzsdeképességre”. Ennek az összetett kérdésnek a megválaszolását adatelemzéssel érdemes kezdeni és kontextusba helyezni. A BÉT akvizíciós csapata ennek megfelelően megvizsgálta kvantitatív szempontból, mit mutat a hazai vállalati szektor, mi a helyzet a tőzsdeképesség terén.
-
A skandináv tőkepiaci fordulat – avagy út a világ gazdasági elitjébe
2020. okt. 20.2020-ban, ha megnézünk egy globális tőkepiaci képet, az körvonalazódik, hogy a legerősebb és legrelevánsabb két térség az USA, valamint az ázsiai régió. Az USA piaca méreténél fogva, míg az ázsiai régió a növekedési ütemében egyedülálló. Európában, főleg annak kontinentális részén jelenleg a tőkepiacok kevésbé játszanak fontos szerepet a gazdaság szempontjából, a banki finanszírozás dominanciája jellemzi az egyes országokat. Ahol mégis igazán fontos szerepet kapnak Európán belül a hazai/régiós tőkepiacok az az Egyesült Királyság, valamint a skandináv régió. Az Egyesült Királyság egy angolszász hagyományokkal rendelkező gazdaság, ahol a tőkepiacnak mélyen gyökerező történelmi hagyományai vannak. Azonban Skandinávia egy érdekes térség abban a tekintetben, hogy nem angolszász hagyományokkal, kis lélekszámmal és nyitott gazdasággal rendelkező országok alkotják. Ezekben a paraméterekben igencsak hasonlít Magyarországra, valamint a régiónk többi országára. Ebben az írásunkban szeretnénk megvilágítani több olyan tényezőt, mely a skandináv országokat nem csupán az európai, de a globális tőkepiaci térképre is feltette.
-
Változnak a kereskedés felfüggesztésének szabályai a BÉT-en
2020. szept. 07.A szabályzatmódosítás célja, hogy a kereskedés felfüggesztésének és a bennfentes információk közzétételének hazai gyakorlata jobban igazodjon a nemzetközi gyakorlathoz, és tovább növekedjen a kibocsátói transzparencia a BÉT piacain.
-
Short selling tiltás egyes eurózóna országokban a COVID-19 válság idején
2020. júl. 23.A short selling (azaz a “rövidre eladás”) piaci folyamatokra gyakorolt hatásait övező örökzöld vita a COVID-19 világjárvány okozta összeomlás közepette világszerte újra előtérbe került.
Az európai tőkepiaci és tőzsde felügyeletek megosztottak voltak a kérdésben. Néhány ország, mint például a francia, az olasz, vagy a spanyol értékpapírpiaci felügyelet szerint a short -selling káros, mivel feleslegesen túlzott volatilitást és turbulenciát generálhat, az árak extra mértékű esését válthatja ki, és drasztikus hatással lehet a célvállalkozások likviditására, adott esetben azok csődjét, vagy tönkremenetelét okozhatja mind bankok mind egyéb szektorban tevékenykedő cégek esetében. Más pénzügyi felügyeleti szereplők, mint például a Brit Financial Conduct Authority szerint a short-selling lehetősége a piaci integritás fontos alkotóeleme, ami nagyban segíti a hatékony ármeghatározást, likviditást- bővítést és a kockázat-kezelést, és egyáltalán nincs rá bizonyíték, hogy az eszközárakban bekövetkezett áresések a „short-selling”-nek tulajdoníthatók. A német BaFin jelen esetben nyilvánosan nem foglalt állást a kérdésben.
Az alábbiakban a Covid-19 válság kapcsán foganatosított short selling korlátozások piaci hatásai alapján próbáljuk meg elemezni az eszköz hatékonyságát a kitűzött célok szempontjából.