A BUX index 38 118 pontos februári záróértéke 5,2 százalékos esést jelent az előző hónaphoz képest, a visszaesés mértéke és az egyes kereskedési napok alatt tapasztalható hullámzás alapján Budapest ezúttal hasonlónak bizonyult a világ tőkepiaci nagyvárosaihoz.
Egy kis kitekintéssel kezdve, az Egyesült Államokban és általában a globális részvénypiacokon, illetve makrogazdaságokban a növekedéssel, illetve a vezető részvénytársaságok teljesítményével továbbra sincs gond. Ugyanakkor erősödtek a kamatemelési és inflációs félelmek, emiatt február némi megtorpanást hozott a tőzsdéken, rendkívüli volatilitással. Februárban, a vezető amerikai tőzsdeindexek (Dow Jones, Nasdaq, S&P 500) olykor 3,5-4,5 százalékkal is képesek voltak egyetlen kereskedési nap alatt zuhanni, majd visszapattanni.
Az intenzív nemzetközi korrekció mellett Budapest sem maradt teljesen érintetlenül. Az összességében tapasztalható 5,2 százalékos visszaesés hasonló mértékű más vezető indexek teljesítményéhez, viszont az egyes papírok között nem nagyon akadt olyan, amelyiknél érdemi pánikreakciók érződtek volna. Mindenképpen biztató, hogy Budapesten a legvolatilisebb napok során sem voltak olyan mértékű kilengések, mint New Yorkban, Londonban, Frankfurtban, vagy akár csak a kelet-közép-európai régió más börzéin.
Index értékek relatív változása
A négy vezető részvény közül a legnagyobb forgalmat (104,6 milliárd forint) elérő OTP árfolyamát szinte nem is bántották a nemzetközi történések, a mindössze 0,8 százalékos árfolyam csökkenés érthető, hiszen az elemzők és a pénzügyi sajtó egybehangzó véleménye szerint a kelet-közép-európai bankszektor nagyon jó állapotban van, és egy mérsékelt kamatemelési hullám még kifejezetten segítené is a jövedelmezőséget.
Kiugró (87,9 milliárd forintos) forgalom mellett 11,6 százalékot gyengült a Richter Gedeon kurzusa.
A képzeletbeli forgalmi dobogó harmadik helyére csúszott a MOL (47,6 milliárd forintos forgalom). Az olajipari részvénynél határozottan a nemzetközi energetikai részvények hullámzása okozott 7,8 százalékos esést, mert a társaság amúgy az elmúlt évtized legjobb eredményét, a várakozásokat is bőven meghaladó számokat jelenthetett be.
Blue chip részvény forgalom és árfolyamváltozás
A többi részvénytársaság közül a legnagyobb egyedi áremelkedést ezúttal a 27,7 százalékot dráguló Kulcs-Soft érte el. Kifejezetten jól tartották magukat az ingatlanpiaci részvények, a BIF és az Appeninn is pozitívban zárta a hónapot, a GSPARK pedig kis mértékű mínuszban, ami aligha kezelhető külön az iparági sajátosságoktól, az ingatlanpiac prosperáló jellegétől. Hasonlóan jól kezdtek a gépipari részvények is, a Csepel Holding is jól teljesített, de a Rába végül enyhe mínuszban zárt.
A jövőben lökést adhat a globális piacoknak Donald Trump amerikai elnök 1500 milliárd dolláros infrastrukturális beruházási terve.
A magyar piacon jó sztorik most bőven akadnak. Különösen a hazai kisbefektetők körében népszerű és komoly áremelkedést maguk mögött tudó részvénytársaságok (Konzum, Opus Global, Appeninn) jelentkeznek sorozatosan új társasági hírekkel.
Havi részvénypiaci forgalom
Pozitívumként említhető a hónap magas kereskedési aktivitása is. A 20 kereskedési napos februárban összesen 277,5 milliárd forint értékben kötöttek üzletet a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) azonnali részvénypiacán, ami meghaladja az előző hónapban (247,6 milliárd forint) mért adatot, ahogyan a tavalyi év hasonló időszakának értékét (202,1 milliárd forint) is.
A napi átlagforgalom 13,9 milliárd forint volt, ami szintén magasabb, mint a tavaly februári 10,1 milliárd forintos és az előző havi 11,3 milliárd forintos érték.
Az azonnali részvénypiac duplikált forgalma 555,1 milliárd forint volt (januárban: 495,1 milliárd Ft). A szolgáltatók rangsora februárban éppen ugyanazt a sorrendet hozta, mint az év első havában, vagyis nyert a Concorde Értékpapír (173,1 milliárd forint), második lett a Wood & Company (114,2 milliárd forint) és a bronzérmet ismét az Erste (97,8 milliárd forint) szerezte meg.