A Tőzsdére való bevezetés több lépésből álló folyamat, melynek időigénye és komplexitása attól is függ, hogy milyen „típusú” bevezetést kíván a társaság megvalósítani az alábbi lehetőségek közül:
- „Egyszerű” tőzsdei bevezetés tőkeemelés (új részvények kibocsátása), illetve meglévő részvények nyilvánosság felé történő felajánlása (exit) nélkül. Ebben az esetben a tőzsdei megjelenéssel a társaság egy rugalmas későbbi finanszírozási forma lehetőségét teremti meg. Ugyanakkor „megtanulja” a tőzsdei jelenléttel járó kötelezettségeknek való megfelelést, miközben folyamatosan lehetősége van a nyilvánosság előtti megmérettetésre. Ha jól teljesít a tőzsdei jelenlét során, akkor kedvezőbb feltételekkel nyílik mód tőkebevonásra. Ezt a lehetőséget választhatja a társaság például akkor, ha nem rögtön a bevezetéskor van szüksége addicionális tőkére, és ha a tulajdonosok is csak közép vagy hosszabb távon kívánnak megválni a részesedésüktől vagy annak egy részétől. Ezzel szemben áll természetesen az a teher, amit a cég magára vállal a tőzsdei megjelenéssel, a nyilvánossá válással, melyet így már a tényleges forrásbevonás illetve exit megvalósítása előtti időszakban is viselni kell.
- „Klasszikus tőzsdei bevezetés”, azaz olyan bevezetés, amikor a tőzsdei bevezetés együtt jár egy részvénycsomagnak a nyilvánosság felé való felajánlásával, tehát vagy új részvények kibocsátásával, vagy tulajdonosi értékesítéssel, vagy akár a kettő kombinációjával.
A bevezetés folyamata
A tőzsdei bevezetés folyamata az alábbi lépésekből áll össze:
A tőzsdei bevezetés legfontosabb alapdokumentuma az ún. tájékoztató, melynek tartalmaznia kell minden, a kibocsátó gazdasági, piaci, pénzügyi és jogi helyzetére (és azok várható alakulására) vonatkozó információt, hogy a befektetők döntéseikhez a lehető legszélesebb körű információval rendelkezzenek. E tájékoztatónak feltűnő módon kell tartalmaznia azt, ha a részvények tőzsdei bevetését tervezik, illetve kiemelt kockázati tényezőként azt is, ha befektetési vállalkozás nem vesz részt az összeállításában. A BÉT-re való bevezetéshez készített tájékoztatót alapesetben a Magyar Nemzeti Bankhoz kell benyújtani jóváhagyásra, amely ezt követően 20 munkanapon belül dönt erről, és adja ki a tájékoztató közzétételére vonatkozó engedélyét. Az EU csatlakozás következményeként az „egységes útlevél” elve alapján bármely más EU felügyeleti hatóság által jóváhagyott tájékoztatót is elfogad a BÉT. A tájékoztató tartalmi elemeire vonatkozó előírásokat uniós szinten a Prospektus Rendelet határozza meg.
Bevezetési dokumentáció összeállítása:
Alapvetően a kérelemből, nyilatkozatokból és egyéb dokumentumokból áll (ehhez segítségként a Tőzsde összeállított egy Bevezetési Kérelem Űrlapot. (Letölthető Nyrt. Letölthető Zrt.)
Bevezetési dokumentáció tőzsdére történő hivatalos benyújtása:
A gördülékenyebb ügymenet érdekében még a bevezetési dokumentáció hivatalos benyújtása előtt célszerű előzetes áttekintésre benyújtani a Tőzsdére a kérelem nem hivatalos tervezetét. Ezt követi a már egyeztetett anyagok hivatalos benyújtása.
A kérelem beérkezésének Tőzsde általi közzététele:
A Tőzsde a kérelem beérkezését követően közleményben tájékoztatja a piaci szereplőket a kérelem beérkezéséről.
A kérelem formai és tartalmi vizsgálata:
A Tőzsdének 10 tőzsdenap áll a rendelkezésére, hogy formai és tartalmi szempontból is megvizsgálja a beadott bevezetési kérelmet, valamint a beérkezését követő 30 napon belül kell azt elbírálnia. Szükség esetén a Tőzsde hiánypótlásra szólítja fel a társaságot, amely ezt követően legfeljebb tíz tőzsdenapon belül ennek megfelelően kiegészíti a dokumentációt – ilyen esetben a tőzsdei elbírálás határideje a hiánypótlás benyújtásának idejével meghosszabbodik.
Közzétételek a honlapon:
A bevezetés előtt legalább két nappal közzé kell tenni azokat a dokumentumokat, amelyek relevánsak a piaci szereplők számára a befektetési döntésük meghozatala előtt.
Hiánytalan és megfelelő dokumentáció esetén döntés a bevezetésről (egyébként döntés az elutasításról).
Első kereskedési nap, a kereskedés megindulhat a részvényekkel.