Az immár több ezer hektáron gazdálkodó, jelentős állatállománnyal bíró és több mint 250 főt foglalkoztató vállalkozás története szorosan összefonódik Földessel. Az alapító, Őzse László Tibor ott kezdte meg karrierjét agrármérnökként a helyi termelőszövetkezetben, és társaival együtt ott alapították meg a rendszerváltást követően, 1991-ben az Agromarkt Kft.-t, miután kiváltak a szövetkezetből.
Az agrártermelés mellett a cégnél fontos szerepe volt a mezőgazdasági árufuvarozásnak is, továbbá volt egy konzervgyáruk, amelytől azonban később megváltak. A vállalkozás folyamatosan fejlődött; terményszárítókat építettek, nagy hangsúlyt fektettek a meliorálásra, azaz a talajok termőképességének a megőrzésére és javítására, valamint az öntözésfejlesztésre.
A cég idővel valódi családi vállalkozássá alakult. Társai eladták Őzse László Tibornak a tulajdonrészüket, az alapító gyermekei pedig felsőfokú tanulmányaik befejezésével beléptek a vállalkozásba. Őzse Ildikó gazdasági területen szerzett végzettséget, s ma ő felel a pénzügyi menedzsmentért, Őzse László pedig agrármérnök lett, s édesapjával együtt a mezőgazdasági termelést irányítja. A cég kizárólag az alapítónak, valamint feleségének és gyermekeinek a tulajdona.
Felvásárlásokkal bővülve
A korábbi termelőszövetkezet jogutódja – immár társas vállalkozás formájában, sok kis tulajdonossal – hosszú évekig az Agromarkt Kft.-vel párhuzamosan működött Földesen, de a bonyolult tulajdonosi szerkezet miatt nem volt képes megfelelően reagálni a kihívásokra. Végül hosszas mérlegelés után, 2017 végéhez közeledve, az Őzse család felvásárolta a Földesi Rákóczi Mezőgazdasági Kft. üzletrészeinek a 70 százalékát, majd később a maradék üzletrészek túlnyomó többségét is.
Ez az akvizíció fordulópontot jelentett, hiszen a Földesi Rákóczi Mezőgazdasági Kft.-vel kiegészülve, s annak nevét is átvéve, a cégcsoportnak immár az állattenyésztés, azon belül is a tejhasznú szarvasmarha- és a tojótyúk-ágazat is a tevékenységi körébe tartozott. Komoly munka kezdődött, megindult az állattartó telepek modernizációja, valamint újabb telephelyeket hoztak létre, illetve több környékbeli gazdaságot is sikeresen akviráltak.
„Amikor megvásárolunk egy céget, fontos, hogy ne csupán állatállománnyal rendelkezzen, de ahhoz legyen olyan föld is, ami képes kielégíteni a szarvasmarhák takarmányszükségleteit” – fogalmaz Őzse Ildikó. Így ma már Földes mellett több településen is rendelkeznek telephellyel, mintegy 1800 tejhasznú szarvasmarhával és rendkívül jelentős tojótyúk-állománnyal dolgoznak, valamint több ezer hektár termőföldterülettel bírnak. Utóbbiak egy része saját tulajdonban van, míg egy részét bérbe veszik.
A telephelyeik energetikai és termeléstechnikai szempontból egyaránt korszerűek. A termelékenység növelése szempontjából kiemelt szerepük van a fejőgépeknek és az automatizált, azaz robotizált fejési rendszerek bevezetésének, a fenntarthatóság érdekében pedig napelemeket is telepítenek. A jövőben szeretnének biogázt is előállítani, most ez az egyik kiemelt projektjük.
A megtermelt tejet hosszú távú szerződések keretében tejfeldolgozók felé értékesítik; jelenleg a tej exportra megy, egy nemzetközi nagyvállalat romániai feldolgozóüzemébe. A tojás kizárólag hazai piacra kerül, a cég jelenleg a 6. helyen áll az itthon előállított tojásmennyiség alapján.
A szállítmányozás üzletág szintén megmaradt, elsődleges feladata a saját logisztikai igények kielégítése. A szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó üzletágnak a takarmánytermelésben van kiemelt szerepe, emellett vetőmagborsó és -kukorica, valamint csemegeborsó és -kukorica termelésével is foglalkoznak. Mindehhez modern gépparkot szereztek be, és alkalmazzák az új precíziós technológiákat.
Az öntözés nagy versenyelőny
Az éghajlatváltozás okozta kihívásokra is reagálva, illetve a térség jó vízrajzi adottságait kihasználva, az öntözésfejlesztés kiemelt szerepet kapott a gazdálkodás során. Az öntözött területek nagyságát folyamatosan növelték, a támogatási lehetőségek hatékony elérése érdekében pedig öntözési közösséget hoztak létre a cégcsoport tagjaival.
„Az öntözés nagy versenyelőny a piacon. Ennek köszönhetően még a nehezebb, száraz években is nyereségesen tudtunk termelni a szántóföldeken. Természetesen ilyenkor mi is alacsonyabb termésátlagot értünk el, mint a csapadékosabb években, de így is volt elegendő termésünk ahhoz, hogy profitábilisek maradjunk” – mondja Őzse Ildikó.
Az állatállománynak szükséges takarmányt a földjeiken megtermelt terményekből saját takarmánykeverővel állítják elő (utóbbi modernizációja épp napjainkban zajlik), így az értéklánc a szántóföldtől a nyerstej előállításáig a saját kezükben van, ami komoly ellenállóképességet kölcsönöz a cégcsoportnak. Ennek, valamint a hatékony tejtermelésnek és az előállított volumen nagyságának köszönhetően még a tej felvásárlási árának ingadozása mellett is folyamatosan nyereségesen tudtak működni.
Az elért sikerek jól példázzák, milyen fontos a folyamatos technológiai megújulás az agráriumban. A Földesi Rákóczi Mezőgazdasági Kft. fejlődése sem ért véget a jelenlegi szinten, hiszen újabb és újabb beruházásokkal tervezik bővíteni a vállalkozást, és további felvásárlásoktól sem zárkóznak el a tulajdonosok.
Fotón szerepel: Őzse Ildikó | ügyvezető igazgató, Őzse László Tibor | ügyvezető, Őzse László | ügyvezető