DSC03875_stsgroup_SM.jpg

A jelenlegi ügyvezető, Gyepes Balázs édesapja egy 50 százalékos tulajdonrészű csendestárssal, 2002-ben alapította a céget. Korábban az Édásznál volt igazgató, ám amikor azt az E.ON megvette, és átszervezés kezdődött, otthagyta a szolgáltatót. Mivel minden szinten értett az áramhoz, komoly tapasztalataira építve elindította vállalkozását, és sokféle megbízást elvállalt – a villany-szereléstől az elektromos berendezések telepítésén át a javításukig. Az uniós csatlakozás idején a megújuló energiák felé fordult, szélerőműveket kezdett fejleszteni, ám a 2010-es kormányváltás – a megújuló- és szélenergia-stoppal – hirtelen véget vetett a virágzó üzletágnak.

A csendestársat a Videoton kivásárolta, de később ki-szállt, így az alapító vette vissza a megmaradt két céget, az STS Service és STS Trade nevű társaságokat, hogy a meglévő értékekre – referenciák, szaktudás, jó üzleti hírnév – alapozva megpróbáljon újraindulni. Fia, Gyepes Balázs, aki ekkortájt diplomázott energetikai szakirányon a Műegyetemen, szintén csatlakozott. Ő egy 2014-es romániai naperőmű-fejlesztési projekttel debütált volna, ez azonban hamar befulladt, miután ott is megszűntek a támogatások. Apa és fia tehát ismét elkezdték az elejéről: villanyszerelési munkákat végeztek, vágányvilágítási projekteken dolgoztak, családi házak elektromos munkáit is elvállalták, mígnem 2016-ban újra beindult a naperőmű-fejlesztési hullám a hazai piacon.

A győri székhely mellé nyitottak egy pesti irodát is. Eleinte magyar megrendelőknek dolgoztak, elkezdtek kis, 500 kW-os naperőműveket tervezni (az apának volt tervezési jogosultsága), később aztán kaptak külföldi megrendeléseket is. Egy idő után a kivitelezésbe is belefolytak, majd jöttek olyan külföldi megbízók, akik már napi 24 órában igényelték a rendelkezésére állást.

Versenyképesek maradtak

Egyre több és jobb munkát kaptak, majd elnyertek egy nagyobb, összesen 1 GW-os portfóliófejlesztést. Ár-érték arányban ők voltak a legjobbak a magyar piacon, s olyan csapatra volt szüksége a megrendelőnek, amelyet bármikor elérnek, ha szükséges – és ezt meg tudták oldani. Ezek már 50 MW-os projektek voltak darabonként, de mellette értékesítették korábbi, 500 kW-os egységeiket is. Előbbiekkel az STS Trade Kft., utóbbiakkal – a kisebb naperőművek fejlesztésével – pedig az STS Service Kft. foglalkozott.

Az első nagyfeszültségre csatlakozó, 20 MW-os projektre vonatkozó megbízást 2017-ben kapták; ezt az apa szakmai tudása tette lehetővé, miközben – mindössze négy-öt fős csapattal – versenyképesek tudtak maradni. Ezek a referenciák megerősítették őket a piacon, ahol igyekeztek főleg külföldi cégekkel dolgozni, miután velük gördülékenyebben zajlott a munka.

A piac közben eltolódott a nagyobb erőművek irányába, ahol már nagyfeszültségű csatlakozásokat kellett megvalósítani, így a cégcsoport korábbi számításai bejöttek. Később újabb kihívással is szembe kellett nézniük: a támogatott átvételi árak megszűnésével, mellyel kapcsolatban a napon belüli piaci villamosenergiaár-ingadozások miatt, teret nyertek a tárolási technológiák.

Gyepes Balázs sok változásra számít még a jogszabályokban, s szerinte csak a rugalmasak fognak fennmaradni, ezért ők is igyekeznek gyorsan alkalmazkodni és a folyamat nyerteseivé válni. Sikerült felépíteniük két fővállalkozó céget, az egyik a nagyfeszültségű piacon működik, a másik a megújuló piacon. Néhány éve pedig elkezdtek tárolókkal, akkumulátorokkal foglalkozni, ma már innen is van referenciájuk.

Hibrid fejlesztések

Nagyjából két éve hibrid erőműveket fejlesztenek, de nem lítium alapú tárolást alkalmaznak, mint a többiek, hanem egyedi utat választottak. Ez nem kockázatmentes, hiszen a lítiumos megoldás kiforrott, az általuk választott pedig még kezdetibb stádiumban van.

Pár órás időtartamban már megoldott az energiatárolás, beszállítók is rendelkezésre állnak. A cégcsoport finanszírozása stabil, azonban saját erőműpark megvalósítására már külső forrásokra is szükségük van. Felmerültek külföldi tőkebefektetők, banki lehetőségek, de még a tőzsdei megjelenés és finanszírozás is szóba került. Összesen 75 MW termelő és 49 MW négyórás tároló kapacitást fejlesztenek.

A szélenergiához szintén szeretnének visszatérni, de egyelőre korlátozottak a lehetőségek. Olyan feltételekkel adtak engedélyt, amivel részükről nincs értelme belekezdeni: 2030 után lehetne csak csatlakozni a hálózathoz. Azt remélik, módosul majd a szabályozás, és akkor tudnak új fejlesztéseket indítani. Jelenleg az országban 7 GW napenergia-kapacitás van, és csak 330 MW szélenergia, miközben a kettő időjárási okokból jól kiegyenlíthetné egymást.

A külföldi terjeszkedést illetően a nyugat-balkáni régió-ban szeretnének terjeszkedni, a leendő EU-tagoknál, ahol nagyfeszültségű hálózatot is kell fejleszteni. Szerbiában már zajlik a kapcsolatépítés, vizsgálnak egy kisebb naperőmű-projektet. A magyar piac még 4-5 évig biztosan működik, addig szeretnék magukat olyan szintre fejleszteni, hogy exportképesek legyenek.

Holdingstruktúrában működnek, az STS Business Kft. végzi az adminisztrációt, a könyvelést és a cégmenedzsmentet, és vannak a leányvállatok: az egyikhez a nagyfeszültségű tervezés és kivitelezés tartozik, ezt Gyepes Tamás, Balázs édesapja vezeti, míg az STS Service végzi a naperőművek és tárolók kivitelezését, ennek Balázs az ügyvezetője, illetve van még építőipari, erőműfejlesztéssel foglalkozó és gyártó leányvállalatuk is, mely mindegyike az energetikán belül tevékenykedik.

Fotó: Gyepes Tamás  |  alapító, Gyepes Balázs  |  ügyvezető