DSC05417_multitec.jpg

A MultiTec Kft. története 33 évvel ezelőtt indult, amikor a Szerszámgépipari Művek karcagi gépgyárának mérnökei a privatizáció után alapítottak egy alapvetően mérnöki szolgáltató kft.-t. „Édesapám volt az egyikük, nem mellesleg a legnagyobb tulajdonrésszel” – eleveníti fel a cég indulását Dorka Donát ügyvezető.

Az alapító, Dr. Dorka Imre korábban a hazai gyártású LMC lézeres lemezmegmunkáló központ főkonstruktőre volt. Ezt a tudást vitte át új vállalkozásába, amelynek kezdetben célgépek tervezése, gyártása és gyártatása volt a fő profilja. Voltak már húzónevek a megrendelők között: a Ford a fiatal magyar vállalkozást bízta meg azzal, hogy elkészítse az egyik berendezést az indítómotor gyártósorához, a Honvédelmi Minisztériumtól pedig szimulátorok mechanikájának tervezésére és legyártására kaptak megrendelést. A siker mégsem jött könnyen, lassan indult be a fejlődés, a cég megmaradása érdekében Dorka Imrének más munkákat is el kellett vállalnia. A nélkülözéssel teli kezdeti években a tulajdonostársak le is morzsolódtak. A mentőövet az jelentette, hogy elkezdtek beérkezni az országba a nagy német cégek, és meghozták a régóta várt megrendeléseket. Igaz, ezzel a profil is változott, előtérbe került a bérmunka, a célgéptervezés pedig háttérbe szorult. 

„Osztrák, svájci, francia cégek is megkerestek, az export aránya gyorsan 96 százalék fölé ugrott. Főleg szerszámgépekhez való burkolati elemek, állványok, forgácsolt alkatrészek, mezőgazdasági munkagépek hegesztett alkatrészei kerültek ki az üzemünkből” – idézi fel Dorka Donát.

Emellett már a 90-es évek végére kialakult egy lézeres lemezmegmunkálásra épülő gyártóbázis is, amely kezdetben kiegészítette, később átvette a tervezői tevékenységet. Majd jött a CNC élhajlítás, hegesztés és lakatos munkák. A fejlesztéseknek köszönhetően a MultiTec Kft. komplett termékek gyártására is képessé vált, ma pedig már forgácsoló és elektrosztatikus porfestő technológiákkal is rendelkezik, így a vevők igényeit még inkább ki tudják szolgálni.

Gesztusokat gyakorolnak

„Megbízhatóak vagyunk, illetve stabil pénzügyi tartalékokkal rendelkezünk. Továbbá már most is magasnak tekinthető az általunk előállított hozzáadott érték, melyet tovább szeretnénk növelni. Amit mi gyártunk, arra komoly kereslet mutatkozik ma is, és nem látszik, hogy a közeljövőben ez változna” – mutat rá az ügyvezető. 

A versenytársak közül pedig azzal igyekeznek kitűnni, hogy a vevői elvárásokkal szemben kimagaslóan rugalmasak. „A legfontosabb, hogy odafigyelünk az ügyfelekre, mindig az ő igényeik vannak az első helyen, még ha az nekünk messze nem ideális is. Gesztusokat gyakorlunk. Legyen szó gyártási határidőről, darabszámról, bármiről” – sorolja Dorka Donát, aki inkább a belső finanszírozásban, az organikus fejlődésben hisz, de ha szükséges, nyitott a hitel- és lízingkonstrukciók felé is, ilyenek jelenleg is futnak a cégnél. 

A MultiTec Kft. történetében a legnehezebb pillanat 2015-ben érkezett el. Meghalt Dorka Imre, aki egy személyben volt a cég lelke és motorja, minden szál az ő kezében futott össze. Egy dolgot azonban elmulasztott: megtalálni és felkészíteni az utódját. Fia a 2000-es években más területen lett sikeres, informatikusként futott be szép karriert és alapított családot, így derült égből villámcsapásként érte, hogy gyakorlatilag egyik pillanatról a másikra át kellett vennie a családi cég irányítását Karcagon.

„Édesapám halála olyan krízis volt, ami belső (munkavállalói) és külső (megrendelői) bizonytalanságot egyaránt szült. Mindenkit meg kellett nyugtatni és győzni, hogy képesek vagyunk megfelelően kezelni a helyzetet, és zökkenőmentesen működünk tovább” – emlékezik vissza a drámai pillanatokra Dorka Donát. Ő ehhez képest a covidot jóval kisebb sokknak látta, mondván: a bizonytalanság kezdetben volt nagy, utána fokozatosan enyhült. A mostani volatilis gazdasági helyzetet sem éli meg katasztrófaként, szerinte a jelenlegi rendelésállomány közelebb áll a normalitáshoz, mint 2022-ben, amikor erősen túl volt pörgetve. A helyzet kezelésére a folyamatok racionalizálásával igyekeznek reagálni, illetve a nagyobb verseny miatt árengedményeket tesznek.

A tartalékokon a túlélés múlhat

Az ügyvezető azt vallja, hogy amikor konjunktúra van, mindig tartalékot kell képezni, mert a válság már úton van, s pár éven belül biztosan eljön, a tartalékokon pedig a túlélésük múlhat. A változás jeleit, a trendeket, amiket hosszú távon is igaznak vélnek, érdemes figyelni, korán észrevenni és komolyan venni a piacon, illetve a munkaerőfronton. Ők egyébként a mostani válság előjeleit már 2020 végén érezték a megrendelésállomány alakulásán, és bele is kezdtek a felkészülésbe. Az ügyvezető óvatossága beigazolódott, a beruházásokat lassítani kellett ugyan, de sikerült minden dolgozót megtartani.

„Nincsenek illúzióim, nyilván nem tudunk egy multival versenyezni a juttatási csomagokban, a munkahelyi szolgáltatásokban. Ám aki itt dolgozik, az többnyire azért Karcagon és környékén keres munkahelyet, mert itt akar élni, személyes okok miatt. Számukra viszont a környék egyik, ha nem a legvonzóbb munkahelyét szeretném kínálni, ahol kulturált körülmények között, nyugodt légkörben, a teljesítményüket elismerve tudnak dolgozni” – mondja az ügyvezető. A jövőbeni tervek között az automatizálást és a hozzáadott érték növelését említi, ezért is fontos, hogy egy saját fejlesztésű terméken is dolgoznak, amit helyben le is gyártanának.

„A szerencsét sokszor alulértékelik, pedig rendkívül nagy szerepe van a sikerben. Persze észre is kell venni a benne rejlő lehetőséget, és ki is kell tudni aknázni. A kemény munka természetesen elengedhetetlen a sikerhez, de az egészséges önkritika is fontos, mert ez teremt lehetőséget a folyamatos fejlődésre” – teszi hozzá Dorka Donát. 

Fotón szerepel: Dorka Donát  |  tulajdonos, ügyvezető igazgató