DSC03951_ubrankovics_SM.jpg

Ubrankovics Pál 1989-ben vált egyéni vállalkozóvá. A rendszerváltást követően szinte azonnal elindította a családi vállalkozást, és 1990-ben már bejegyzett cégként működtek. Tevékenységi körük a faipar gyakorlatilag minden területét felölelte, kedvező földrajzi adottságaikkal élve pedig már akkor nyitottak az osztrák partnerek felé.

„Úgy gondoltam, saját lábra kell állni, és mivel a szakterületem az erdészet és a faipar, értelemszerűen ezen a téren próbálkoztam. Másrészt akkor nyíltak ki a határok, Ausztria közelsége pedig lehetővé tette, hogy az ember átmenjen, tájékozódjon, üzleteket kössön, kapcsolatokat alakítson ki” – mesél a kezdetekről Ubrankovics Pál.

Az első másfél évtized a szerves fejlődés időszaka volt. A vállalkozásnak bővültek az üzleti kapcsolatai, a cégalapító folyamatosan kereste az új lehetőségeket és kihívásokat. Végül a működést máig meghatározó áttörésre a 2000-es évek derekán került sor. Ausztriában és Németországban, illetve általánosságban Nyugat-Európában már az új évezred hajnalán megjelent a hazánkban akkor még szinte ismeretlen technológia: az előregyártott épületelemek számítógép-vezérelt gyártása. 

Úttörő szerepben

Mivel Ubrankovics Pál rendszeresen látogatta az osztrák és német szakmai expókat, és aktív üzleti kapcsolatot tartott fenn a határainktól nyugatra, így szinte a kezdetekkor megismerkedett az új gyártási metódussal. „Megragadta a fantáziámat, majd fokozatosan a célommá vált, hogy meghonosítsam itthon ezt a technológiát. Végül 2004-ben sikerült üzembe helyeznünk Magyarország első számítógép-vezérelt faanyag ácsipari megmunkáló központját.”

A szükséges célgépek akkoriban rendkívül fejlett technológiát képviseltek, ennek megfelelően az áruk is igen borsos volt. Ubrankovics Pált azonban ez sem tántorította el a céljától: minőségi, faszerkezetes házakat akart készíteni, mi több, az egyéb faszerkezeteket is ezzel a technológiával kívánta legyártani. 

Egyetlen gyártócsarnokban, egy raktáregységgel és mindössze 5 fővel indult meg a termelés. Az új terméknek itthon gyakorlatilag piacot is kellett teremteni, ebben egyfajta edukációs szerepet is vállalat az Ubrankovics Kft. A kezdeti időszakban mindemellett az ausztriai kapcsolatok is segítettek, hiszen az osztrák piacra is dolgozott a vállalkozás. Ez utóbbi máig nem változott, a cég folyamatosan jelen van Ausztriában, itthon viszont azóta komoly kereslet alakult ki a készházakra, ami lehetővé tette a vállalat dinamikus fejlődését.

Az Ubrankovics Kft. napjainkban mintegy 40 embert foglalkoztat, akiknek legalább harmada felsőfokú végzettséggel rendelkező építészmérnök, faipari mérnök, vagy éppen közgazdász. A többi dolgozó túlnyomó többsége végzett szakmunkás, többnyire asztalos vagy ács. A gyártógépek terén lekövették a technológia fejlődését, a gyártócsarnok és a raktár pedig újabb egységekkel bővült. A vállalkozás elérte az országos lefedettséget, a fejlődése pedig töretlen. 

Az évek során sok minden megváltozott náluk, egyvalami azonban állandó: a minőség. Ebből ugyanis nem enged Ubrankovics Pál, mert vallja, ez a tulajdonság az egyik versenyelőnyük. „Sem technológiában, sem anyaghasználatban, sem a szemléletmód terén nem váltottunk. Manapság talán divatos, hogy keressük meg, miképp lehet olcsóbban kiváltani és drágábban eladni valamit. Mi azonban nem fogunk azért olcsó anyagot használni, hogy árversenybe bocsátkozzunk” – szögezi le az alapító.

A minőséget mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy a társaság az osztrák Építéstechnikai Intézet által kiadott műszaki tanúsítvánnyal (ETA), illetve az Európai Unió összes országában elfogadott minősítéssel is rendelkezik. Ezzel az üzleti filozófiával a gyártási kapacitás drasztikus megemelése nem lenne összeegyeztethető, így az nem is szerepel a terveik között. 

Minimalizálják a terepmunkát

Jelenleg kizárólag egyedileg tervezett házakkal foglalkoznak, nem dolgoznak típustervekkel. Párhuzamosan mintegy 15–20 projektet futtatnak, amelyek rendre különböző fázisokban vannak, ezzel a tempóval pedig hetente átlagosan egy házat adnak át. A tervezésben, engedélyeztetésben, sőt akár az ideális telek kiválasztásában is segítik az ügyfeleket. Az építési folyamatot az alapozással kezdik, míg az épületek elemeit igyekeznek minél inkább készre szerelni az üzemben, így például már a gégecsöveket, vagy éppen a nyílászárókat is előre elhelyezik a falakban. Ennek köszönhetően minimalizálják a terepen, a szabadban elvégzendő munka mennyiségét, ezzel is csökkentve annak kockázatát, hogy valamilyen kedvezőtlen időjárási jelenség kárt tesz az épülő házban. 

A komplett házak kivitelezése mellett bérgyártást is vállalnak. A gyártás során komoly fenntarthatósági szempontoknak is megfelelnek, és nem csupán az általuk használt alapanyag, de maga az Ubrankovics Kft. is rendelkezik FSC és PEFC tanúsítvánnyal, így támogatva a környezettudatos erdőgazdálkodást. Emellett folyamatosan bővítik napelemes kapacitásaikat is, a nyári hónapok alatt ma már saját megtermelt energiából tudnak működni.

A jelen eredményei mellett azonban a jövő is rendkívül fontos. A cég már sikeresen megindult a generációváltás útján, és az alapító mellett ma már két fia, Márton és András, valamint fiatalabbik fiának, Mártonnak a felesége is a családi vállalkozásban dolgozik. Az új generáció azonban nem csak tovább viheti a vállalkozást, hanem új szemléletmódjával annak jövőjét is megalapozhatja. Ubrankovics Márton Ausztriában folytatta felsőfokú tanulmányait, de mindkét fiú jól ismeri a legfrissebb nyugat-európai trendeket, ami előnyt jelenthet számukra az ágazatban. A magas minőség és a kiszámíthatóság megtartása mellett így az Ubrankovics Gerenda- és Készházgyártó Kft. tovább haladhat a fejlődés útján.

Fotón szerepel: Ubrankovics András  |  ügyvezető igazgató