hysystems_sm.jpg

Csere András, a mai H1 Systems Mérnöki Szolgáltatások Kft. alapítója az 1990-es évek elején egy németországi műszaki kiállításon találkozott először a betörés elleni biztonságot és hőszigetelést nyújtó ablakfóliázással. Mivel akkoriban itthon még ismeretlen volt a technológia, meglátta benne a potenciált, és vállalkozást épített rá. Hamarosan már országszerte telepítettek biztonsági fóliákat, a lakossági mellett jelentős állami, önkormányzati megrendeléseket teljesítettek, és biztosítókkal is együttműködtek. Egyik partnerük, a Generali megkeresésére az akkor még Persecutor Kft. néven futó cég tevékenységi körébe hamar bekerült a riasztórendszerek kiépítése is, a fejlődés pedig nem állt meg. Azóta már biztonságtechnikai, épületautomatikai és adatközpont-fejlesztési tevékenységekkel is bővült portfólió; tevékenységüket pedig már a 2000-es évek elejétől energiahatékony és fenntartható technológiákkal végzik. 

Az adatközponti, biztonságtechnikai és energetikai rendszerek piacán – a nemzetközi vérkeringésbe bekapcsolódva, a legismertebb és leginnovatívabb gyártókkal szoros együttműködésben – a legmodernebb technológiai megoldásokat kínálják ügyfeleiknek. Mérnöki szolgáltatásaik nagyságrendje a millióstól akár a több milliárdos értékhatárban található komplexitási szintekig terjed.

A H1 Systems kezdetektől fogva személyre szabott megoldásokat kínál az épületgépészetben és az adatközpontokban is, dolgoztak többek között a Richterrel, a Bosch-sal, a Telekommal, a Budapest Airporttal, és több pénzintézettel – OTP Bank, Raiffeisen Bank – is. A vállalat egyik első nagy adatközpont-fejlesztési projektje pedig a Wigner Adatközpont volt, ahol az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) kutatásai és adatbázisai is helyet kaptak. „A különböző ügyfelek rendszereit eltérő elemekből kell összeállítani, nekünk pedig az a feladatunk, hogy a megrendelőnek a saját környezetében egy működő rendszere legyen, azokból az elemekből, amelyeket általában használ. Mi olyanok vagyunk, mint egy úri szabóság, amely igyekszik abba az irányba fejlődni, hogy konfekcióméretet áruljon, méretre szabva” – érzékelteti a speciális tevékenységi kört Németh Mihály társtulajdonos, ügyvezető igazgató.

Távoli piacokon is

A cég államigazgatási szervekkel és nagyvállalatokkal is dolgozik, az elmúlt években pedig jelentős projekteket tudtak indítani távoli piacokon is. Az egyik legnagyobb leányvállalatuk Szingapúrban található. Balogh Tamás, a harmadik társtulajdonos kiköltözése után kezdték el az ottani terjeszkedést, mert úgy látják, hogy a külföldi projektek indításához muszáj helyben jelen lenni, nem lehet távolról építkezni. 

Más régiókban is jelen vannak, többek között Skandináviában, de szintén ők vezették azt a nemzetközi konzorciumot, amelynek eredményeként létrejött Európa legenergiahatékonyabb adatközpontjának prototípusa. Építettek már adatközpontot nagy- és kisvárosban, a „semmi közepén”, műemléki védettségű épületben, sivatagban, és még az északi sarkkörön is. Ennek ellenére az európai terjeszkedés inkább a hosszú távú terveik között szerepel. „A hazai piacon jelentős a potenciál, átalakulóban van az egész iparág, most elsősorban erre fókuszálunk” – mondja Csere András.

A hűtési rendszerek megújítása a szektor egyik legsürgetőbb kérdése. Az AI-technológiákhoz szükséges csipek energiaigénye és a működtetésük közben termelt hő sokszorosa a korábbiaknak, emiatt számos mérnöki kihívás rejlik ezekben a rendszerekben; jelenleg a liquid cooling-technológia tűnik a legígéretesebbnek. A H1 Systems ezeket a kihívásokat üzleti lehetőségnek tekinti: a covid és az energiaválság idején is olyan új termékeket fejlesztettek, amelyek épületgépészeti szinten kínáltak megoldást az aktuális problémákra.

A vállalat igyekezett kihasználni az elmúlt években a kis- és középvállalkozások számára elérhető támogatási formákat, de fejlesztéseikhez támogatott és nem támogatott banki hitelkonstrukciókat is igénybe vettek. „Elsősorban az innovációt és a kutatás-fejlesztést finanszírozzuk pályázati úton, mivel olyan cég vagyunk, amelynek a legfőbb értéke a munkaerő szaktudása” – mondja Németh Mihály. Az így létrejött innovációk közül az egyik legjelentősebb eredményük egy olyan térkép, amely egy adatközpont helyszínének ideális paraméterei alapján segíti a legjobb lokáció kiválasztását.

Egészséges arányok

„A vállalat értékének 60–70 százaléka minden éjszaka hazamegy aludni” – érzékelteti Csere András, hogy működésük mennyire a munkavállalók speciális szaktudására épül. A H1 Systems jelenleg 158 főt foglalkoztat, ez a szám 2018-ban még csak a harmada volt a mostaninak. A főleg mérnököket és technikusokat alkalmazó cég vezetősége különösen büszke arra, hogy mind a korfa, mind a férfi-nő arány egészségesen alakul náluk, ennek ellenére az utánpótlás érdemi probléma az iparágon belül. A H1 Systems az Óbudai Egyetemmel működik együtt gyakornoki programokban, de a munkavállalóik számára belső képzéseket is tartanak, mert vannak olyan feladatkörök és munkafolyamatok, amelyre az itthon elérhető egyetemi képzések nem készítenek fel.

„2022-ben volt a legnehezebb megtartani a munkaerőt, újra kellett gondolni, hogy mit várunk el a kollégáktól és milyen módon kommunikáljuk ezt feléjük, mert élénk munkaerőpiaci mozgások voltak, a dolgozók rendkívül gyorsan váltottak. Mostanra ez elcsendesült, érezhetően csökkent a fluktuáció nálunk is” – teszi hozzá Németh Mihály. A menedzsment a hazai kkv-szektorban szokatlanul nagy hangsúlyt fektet a HR-re, illetve sokat gondolkodnak azon, milyen béren kívüli juttatással tudják kifejezni a munkatársaik felé a megbecsülést. Ennek eredményeként indult el például idén az egészségprogramjuk is, speciális szűrésekkel, előadásokkal és sportaktivitásokkal.

Fotón szerepel: Németh Mihály Csaba  |  tulajdonos, ügyvezető, Csere András  |  alapító, tulajdonos