Az ARH Informatikai Zrt. a 90-es évek elején, az elsők között kezdett mesterséges intelligenciára épülő, öntanuló algoritmusok fejlesztésével foglalkozni, amelyeket különböző képfeldolgozási problémák megoldására hasznosítottak. Az első jelentős sikereket az autók rendszámáról készült képek automatikus felismerésére és leolvasására képes szoftverük, a mai napig globálisan piacvezető CARMEN® termék hozta. Ezt követte a különböző szabványosított kódok bevezetése, amelyek többek közt a szállítmányozásban használatosak.
Az ARH a megszorításokról elhíresült Bokros-csomag utáni időszakban döntött a külpiaci nyitás felé, végső soron a jelenkori sikereiket is ez a lépés alapozta meg – jelenleg az árbevétel nagyobb része származik exportértékesítésből. A 2000- es évek elejére a rendszámfelismerő rendszerük már a globális piacokon is megállta a helyét. Utólag visszatekintve az ARH kiváló piaci lehetőséget és betöltetlen rést talált a rendszámfelismerő technológiában, amelyet kezdetekben a parkolóhelyeken, később pedig már a közúti közlekedésben is alkalmaztak a megrendelőik. Ma már 28 ezer rendszámtípust képes felismerni az ARH CARMEN® rendszámolvasó szoftvere, a háttérben futó mesterséges intelligenciát pedig egy folyamatosan bővülő, jelenleg több mint 200 millió képet tartalmazó adatbázis alapján tanítják az újabb és újabb rendszámtípusok felismerésére.
Egészen az elmúlt néhány évig – kevés projektet leszámítva – csak technológiai komponenseket kínáltak B2B piaci szereplők, főként rendszerintegrátori cégek számára. Az ambiciózus növekedési céljaik eléréshez új piacokra kívántak és kívánnak belépni, ahol elvárás a késztermék. Így most olyan produktumok fejlesztésén dolgoznak, amelyek képesek egy adott probléma teljes megoldását lefedni, azaz minden az adott eszközön fut.
A közlekedésinformatikai üzletág vezető termékei a saját tervezésű és gyártású, dedikált kamerák, amelyek nem csak az inputot jelentő képet szolgáltatják. A teljes funkcionalitásuk jóval több ennél: képesek elemezni a járművek „viselkedését”, és akár automatikusan riasztani, ha például valaki áthajt egy záróvonalon, vagy figyelmen kívül hagyja a lámpa piros jelzését. A termékvonal alapja a CARMEN® rendszámleolvasó szoftver, amely tudja olvasni többek között az arab, thai, cirill, kínai karaktereket is.
Referenciáik nagyobb része nem hozható nyilvánosságra. Ami viszont publikus, az önmagáért beszél: az ARH által gyártott kamerák olvassák az áthaladó járműveket az Egyesült Államok és Mexikó határszakaszának mindkét oldalán, vagy a világ legnagyobb forgalmú repülőterein: Szingapúrban és Hongkongban ARH-s technológia segíti a határőrök munkáját. A fejlődéssel a követelmények is egyre szigorúbbak, a hibátlan olvasási arány és a rendszám honosságának helyes felismerése 98 százalék feletti a közlekedésinformatikai szegmensben. Az ARH eszközei kiválóan teljesítenek éjjel-nappal, esőben és hóban, mínusz 40 – plusz 55 fokos hőmérsékleti tartományban. A kamera képes nagyon rövid záridővel dolgozni, hogy a 300 km/h fölött közlekedő autókról is tűéles kép készülhessen. Ez azt jelenti, hogy egy kép rövidebb idő alatt készül el, mint a másodperc ötvenezred része. Ez egy emberi szempillantásnál ötezerszer gyorsabb. Egyre jellemzőbb elvárás, hogy a rendszereik ne csupán a rendszámot, de az autó gyártóját, típusát és egyéb jellemzőit, pl. a színét is felismerjék – így most már ilyen funkciót is kínálnak.
A közlekedésinformatika mellett a 2000-es évek elején megjelent a személyi okmányok olvasására és eredetiségük vizsgálatára képes okmányolvasó termékcsalád is. Jelenleg ez a két fő irány az ARH-nál; a közlekedésbiztonság és az okmányolvasás köré épülő produktumok hozzák a bevételek javát.
A cég által gyártott, mozgó alkatrész nélküli személyiokmány-szkenner és optikai karakterfelismerő (OCR) szoftver bármilyen személyi okmányt elolvas, és azok eredetiségét is ellenőrzi. Jelenleg több mint 60 000 rendszerben vannak jelen. Magyarországon a schengeni határ védelmében is részt vesznek, emellett több tucat ország határellenőrzésében, de a kereskedelmi szektor – például hotelek, bankok, repülőterek, autókölcsönzők, kaszinók – beszállítói is. A portfólió harmadik pillére pedig az intelligens hálózati videókamerák s a szerveren futó analitikai és eseményalapú keresési funkciók, melyek hozzájárulása az árbevételhez folyamatosan nő. Ez az Intellio termékcsalád, amely akvizíció útján került a cégcsoportba, 2015-ben.
A magát magyar középvállalatként definiáló, az elmúlt 15 esztendőben organikusan növekvő ARH idei és jövő éve bővelkedik beruházásokban, számos innovációt dob piacra a társaság. Két éve megújították a külpiaci értékesítést. Cél, hogy minden jelentősebb régióban és országban saját irodát nyissanak, vagy dedikált partnerekkel dolgozzanak együtt. Ezt megelőzően az értékesítés- és terméktámogatás Budapestről, illetve az USA-ban, Florida államban található irodákból történt. Mára saját irodájuk van többek között Dániában, Szingapúrban és Csehországban is. Megrendeléseik szép számmal érkeznek mind az állami, mind pedig a privát szférából.
A helyi, úgynevezett prime representative partnerek kiválasztása, beintegrálása is fokozatosan halad. Jelenleg negyven országban van ilyen üzleti partnerük. Céljuk, hogy 2020 végére száz országban legyenek jelen ilyen formában. De ezzel együtt már másfél évtizede közvetlenül értékesítenek több mint 140 országba. Sokat várnak az automatizált gyártás bevezetésétől, itt a tervek szerint tízszereződő kapacitással tudják majd kiszolgálni az értékesítés növekvő volumenét. Az új gyártási módszer a korábbinál nagyobb területet kíván, így ingatlanfejlesztésre is szükség volt. Ennek eredményeként nyílt meg 2019. június elején az új, sorban a negyedik saját gyártócsarnok Perbálon, mellyel összesen 5000 m2-re bővült a saját gyártói terület. Azóta ott végzik (a csipbeültetéstől kezdve) a teljes gyártói folyamatot és a minőség-ellenőrzést. Ez év őszétől szinte teljesen automatizáltan. A cégen belül kifejezetten alacsony a fluktuáció szintje. Sokan 15-20 éve dolgoznak náluk, a jelenlegi szakembergárda mintegy 400 fős, kétharmaduk mérnök-szoftverfejlesztő.
A vállalat társadalmi felelősséget érintő tevékenységéről szerényen beszélnek a cégvezetők, de többször előfordult, hogy szinte ingyen adtak át értékes informatikai rendszereket. Elektronikai gyárukban évi 30 millió komponenst ültetnek be. Ha ezeket egymásra tehetnénk, akkor közel három Everest magasságot kapnánk.