„A vállalat sorsát Budapesten 1971–72-ben sikeresen elvégzett, a világon egyedülálló patkánymentesítése határozta meg, amelyet a mentesség fenntartása követett évtizedekig” – mondja a Bábolna Bio Kft. ügyvezető igazgatója. Dr. Bajomi Dániel 46 esztendeje, 1973-ban kezdett dolgozni a társaság jogelődjénél, ahová a Fővárosi Köjáltól igazolt. A cégvezető emlékeztet arra, hogy a Bábolnán meghonosított kártevőirtó technológia a német Bayer cégé volt, amely a készterméket 1970-ig exportálta. Onnantól már koncentrátumot hoztak, amelyet Bábolnán hígítottak, ez volt az irtószergyártás kezdete. A vállalat 1990-ben a Bábolna Rt.-vel közös értékesítés helyett saját kézbe vette a termékeladást.
Az igények nyomán hamarosan piacra kerültek a lakossági célra kialakított árucikkek is, már többféle hatóanyaggal, néhány évig a Phylaxiával együttműködésben, aztán nélküle. „Létrehoztunk egy saját értékesítési csapatot; a Skála-Cooppal működtünk együtt országos lefedettséggel, ami elég sikeres volt” – emlékszik vissza a szakember. A társaság tehát a sajáttermék-fejlesztést is elindította, s a jellemzően royaltymegállapodásokon nyugvó külföldi licencek és márkanevek helyett a 90-es évek elejétől már saját márkaneveket használnak.
A privatizáció során a menedzsment a dolgozókkal együtt több lépésben kivásárolta az állami tulajdont. Az országban az elsők között, 1991-ben elindított MRP programot az állami vagyonvesztés miatt leállították. Ezután egy reorganizációs projekt keretében államilag támogatott hitelt vettek fel, és egyharmadnyi üzletrészhez jutottak. 1992-ben pedig megalakult a kft., amelyben 1993-ban egy kártevőirtással foglalkozó francia cég további 33 százalék tulajdonrészt vásárolt az államtól, majd 2000-ben tőkeemeléssel kombinálva további 33 százalékot vetek tőle. Nagyon eredményesen tudtak együttműködni és fejleszteni is a francia társasággal. Utóbbit később egy csak szolgáltatással foglalkozó dán vállalat vette meg, de a gyártást is végző Bábolna Bio nem illett bele a profiljába, és el akarta adni a részét. Újabb külföldi birtokost nem szerettek volna a kisebbségi magyar tulajdonosok, ezért 2003-ban egy 3 millió eurós banki hitellel ők vették meg a többségi tulajdont. A cég teljes magyar birtokba kerülése a kamatokkal együtt végül körülbelül 4,5 millió euróba került.
Az önállóság persze nemcsak kötelezettségekkel járt, hanem az innovációk terén is újabb lehetőségeket adott. „Olyan irányba tudtuk fejleszteni a céget, amelyet szerettünk volna, és most is szeretünk” – mondja az ügyvezető. A szolgáltatóknál és az irtószergyártóknál ritka, inkább nagy vegyipari társaságoknál előforduló hatóanyag-szintetizálási tevékenység mellett a Bábolnán és Budapesten több laboratóriummal rendelkező vállalat ma már több mint kétszázféle terméket állít elő. A rágcsálóirtó szerek mellett rovarirtókat is. A menedzsment filozófiája, hogy a keletkező eredményt fejlesztésre, törzskönyvezésre fordítja, mégpedig annak érdekében, hogy az árut Magyarországon, az Európai Unióban, de a világ más részein is piacra tudják vinni, illetve hosszú távon is a piacon tudják tartani. Külföldön először a szolgáltatással kezdték, már a 70-es években, például Szlovákiában. A 80-as évek elején Algériába is betették a lábukat a rágcsálóirtó szerek Németországba és Svédországba irányuló kivitele mellett. Ma már ötven országba exportálnak.
Mivel az évek során a cég palettáján a szolgáltatás aránya csak mérsékelten növekedett, ezt a tevékenységet hat esztendeje egy erre alapított külön társaság, a Bábolna Bio Kártevőirtó Szolgáltató Kft. végzi. Szlovákiában már húsz éve létrehozták saját, az országban a legjelentősebb irtószer-forgalmazó és szolgáltató vállalatukat. A minicsoport összesített árbevétele 2018-ban 5,5 milliárd forint volt az előző évi 4,3 milliárd után. A legutóbbi fővárosi tenderen alulmaradtak, ez 220 millió forint kiesést jelent évente. „Nézőpont kérdése, hogy ez a 47 esztendeje végzett alapvető szakmai tevékenység a cég életében mennyire meghatározó. Szakmai, presztízsszempontból az, a forgalomhoz viszonyítva azonban nem” – fejti ki a szakember.
A magyar piac meghatározó szereplőjének számító Bábolna Bio Kft.-hez kötődik a rágcsálóirtó szerek több mint 60 százaléka. A társaságnál óriási szakmai tudás halmozódott fel a kutatás-fejlesztési tevékenységüknek köszönhetően. Több saját, az EU-ban engedélyeztetett hatóanyaguk van, termékeik értékesítésére pedig csaknem húsz uniós tagállamban szereztek engedélyt. Csaknem hatvan további engedélykérelmüket már elfogadták, további nyolcvan jóváhagyás pedig folyamatban van. Pár éve létrehoztak több új szabadalmaztatott különleges rágcsálóirtószer-formulációt, rövidesen várható a forgalmazásuk. A speciális csomagolással a laikus felhasználók is biztonságosan használhatják e termékeket.
Mivel a jövő a környezetkímélő szereké, ma már a vállalat második legjelentősebb tevékenysége a rovarfejlődést gátló készítmények gyártása és forgalmazása. Az S-metoprén a cég elfogadott európai hatóanyaga. Több millió eurót fordítottak a kifejlesztésére, arra, hogy mind a beltéri, mind a kültéri használat terén hatásos legyen a lárvák ellen. Ez a szer növényvédő hatóanyagként is alkalmazható. Ilyen irányú hasznosítás már létezik Ausztráliában, s várhatóan Európában és az Egyesült Államokban is megjelenik.