A Duna Elektronika megalapításához a rendszerváltás és a CoCom-lista eltörlése adta az ötletet. Ma már a legnagyobb hazai autógyárak és multinacionális vállalatok a cég legfontosabb ügyfelei.
A kft. története 1990-ig nyúlik vissza, amikor Freed Peter magyar származású amerikai IT-szakember, a rendszerváltás által nyújtott lehetőséggel élve, vállalkozást indított Magyarországon. Biztos volt benne, hogy az információtechnológiai eszközök és szolgáltatások piaca hamarosan fellendül, hiszen korábban az ország már csak a CoCom-lista miatt sem juthatott hozzá a modern készülékekhez. Összeállított tehát egy jól szerkesztett, alapos üzleti tervet, majd bekopogtatott vele a Magyar–Amerikai Vállalkozási Alaphoz. Freed Peter a mai napig büszkén idézi fel, hogy az ő üzleti terve volt az első, amelyet az idősebb George Bush kormányzatának az égisze alatt működő alap elfogadott és támogatásban részesített. Irodája falát egy amerikai lobogó ékesíti, valamint egy okirat, amely igazolja, hogy a zászló korábban a washingtoni Capitoliumot díszítette – emlékezteti is erre mindennap. Az alap támogatásával rövidesen megalakult a vállalat 3 millió dolláros tőkével, majd rögtön egy szép megbízást is kaptak 1991-ben. Az USA kormányzata ugyanis segítséget nyújtott a kelet-európai országoknak parlamentjeik informatikai felszereléséhez. A Duna Elektronika a magyar, a szlovák és az albán országházban állíthatta fel a rendszert. A társaság tehát jól indult, bár nem mondhatni, hogy ne érték volna meglepetések a tengerentúlról érkező üzletembert. A hárommillió dolláros befektetést ugyanis az akkori jogszabályok szerint forintra kellett váltani, a hazai valuta pedig a száguldó infláció és a Bokros-csomag következtében gyorsan elillant. Időközben azonban kialakult a cég ügyfélköre, egymásnak adták a kilincset a hazánkba települő amerikai vállalatok a Duna Elektronikánál.
A társaság jelenleg három üzletágat működtet országos lefedettséggel, a legkülönbözőbb szektorokban. Az élükön állók, valamint a két ügyvezető, Freed Peter és Juhász Gábor alkotják az ügyvezetők családjainak a tulajdonában álló cég menedzsmentjét. A tavalyi 5,5 milliárd forintos forgalom durván 70-80 százalékát az eszközértékesítések és a hozzájuk kapcsolódó üzembe helyezési feladatok adták. Bár manapság már áruházban kaphatók az egyszerűbb IT-eszközök, de a hálózatépítés és az adattároló rendszerek kiépítése, a felhőalapú szolgáltatások, a wifi- vagy a biztonsági rendszerek installálása bizony körültekintő, precíz munkát és széles körű ismereteket követel. Az árbevétel fennmaradó 20-30 százalékán az eszközök karbantartása, javítása, valamint az outsourcing osztozik. Utóbbi keretében a Duna Elektronika a munkavállalóit a megrendelő telephelyére helyezi át, ahol az IT-eszközöket felügyelik. A nagy autógyáraknál például a gyártósorra telepített berendezések karbantartását végzik. Máshol a help desk vagy éppen a gyártástámogatás feladatkörét vállalják át. Tíz évvel ezelőtt a bankok adták a vállalatnak a munka oroszlánrészét, mostanában az autóipar a legfontosabb megrendelő. A cégvezetés messzemenőkig elégedett a magyar munkavállalókkal, persze gondoskodnak a szüntelen továbbképzésükről is. A 90-es évek huszonöt fős állományával szemben ma már mintegy 130-an dolgoznak a társaságnál, köztük kilencven jól képzett mérnök. Informatikai szakembereik megszerezték a prémiumberendezések szervizeléséhez nélkülözhetetlen gyártói minősítéseket, továbbá valamennyi vezető munkatárs elsajátította az ITIL nemzetközi szolgáltatási sztenderdnek megfelelő képesítést. A Duna Elektronika alapelve, hogy csak megfelelő képesítésű technikus nyúlhat az ügyfelek gépéhez. A cég évente öt-hatszáz kliens megrendeléseit teljesíti. Kiváló munkája eredményeként a társaságot már 1993-ban beválasztották az IBM legjobb viszonteladói közé, 2002-ben a Compaq „topviszonteladója” lett, de a Delltől és a Lenovótól is megkapta a legjobb minősítéseket.
A Duna Elektronika időben reagált a bérigények évek óta tapasztalható növekedésére, folyamatosan emelte is alkalmazottai fizetését, még ha emiatt az áraikat is növelniük kellett. Nehezebben találnak új munkatársakat, mint korábban, de nagy előnyük, hogy már majdnem harminc éve bizonyítanak a piacon. A legnagyobb büszkeségük, hogy a társaság dolgozóinak több mint száz gyermeke született már a hosszú évek alatt. A stabil működés a piaci versenyben is nagy előny.
Tavaly sokat fejlődött a hitelfelvételt mellőző vállalat, árbevételét 20 százalékkal, 5,5 milliárd, EBITDA-ját pedig mintegy 54 százalékkal, 336 millió forintra növelte. Ez az év újabb előrelépést hozott. Nagy feladatot jelent a cégnek a Windows rendszerek megújítása, minden vállalkozásnak át kell állnia a 10-es verzióra, mivel a Microsoft az esztendő végétől megszünteti a Windows 7 támogatását. Szintén egyre több az ügyfelük a magyar tulajdonban álló cégek körében, ugyanis a multiknak beszállító hazai társaságoknak IT-oldalról is kompatibilissá kell válniuk a partnerükkel. Megrendelőiknek a GDPR-átállásban is segítenek. A leginnovatívabb megoldás azonban a számítógépes katasztrófák esetére kialakított készenléti iroda. A társaság vezetői természetesnek veszik a jótékonykodást, jelenleg a beteg gyermekek kívánságait teljesítő Csodalámpa Alapítványt segítik. Gondolnak ugyanakkor a munkatársaik gyerekeire is, rendszeresen szerveznek családi napokat a számukra.