A Bock Borászat 2018-ban is stabilan hozta a várt sarokszámokat, 1,4 milliárd forintos árbevételnek és 305 millió forintos EBITDA-nak örülhettek a tulajdonosok, azaz Bock József és gyermekei, Patrícia és Valér. A Bock család központi cége, a Bock Borászat Kft. – amely a borokat készíti, és palackozva értékesíti itthon, valamint külföldön – meghatározó szerepet játszik a Villányi Borvidéken. A vállalkozás elsősorban prémiumborairól, egyebek között a dűlőszelektált kékfrankosról, a pinot noirról, a syrah-ról, és a bordeaux-i fajtákról – cabernet sauvigon, cabernet franc, merlot – nevezetes. Bockék csúcsbora az Ördögárok-dűlőben termelt merlot-ból készült Magnifico. A borkedvelők fülében azonban jól cseng a Bock-birtokborok, -rozék és -fehérborok neve is. A szőlőművelés, azaz az alapanyag-termelés már a Bock Pince Kft. reszortja, amely kizárólag a Bock Borászatnak szállítja a szőlőt. Jelenleg 80 hektár saját és 60-70 hektár integrált területen gazdálkodik. A családi vállalkozás harmadik tagja a Bock Panzió Kft., amelynek profilja a vendéglátás, a szállásadás, de borkóstolókat is rendeznek. Az idei első fél évben rengeteg új vendégünk volt – mondja Bock József, aki mindhárom kft. ügyvezetői pozícióját betölti.
Bock József 1992-ben kezdett önállóan vállalkozni, két hektár saját birtokkal. A professzionális borkészítés gyökerei azonban egészen a 80-as évekig nyúlnak vissza a Bock-birtokon, amikor az akkori HungarHotels Baranya megyei vezetése, sőt a szállodalánc országos menedzsmentje is elkezdett villányi pincéjükbe járni, persze a legtöbbször külföldi szállóvendégeikkel együtt. A palackozás 1987-ben indult a vendégek kérésének engedve és a helyi állami gazdaság segítségével. Így 1991-ben, amikor már új szelek fújtak, és egy budapesti borkereskedő azzal kereste meg, hogy forgalmazni akarja a borait, már negyedik éve palackozott. A bordeaux-i fajták telepítésére is a 80-as évek végén került sor. Az első vevője egyébként – a budapesti kereskedő közreműködésének köszönhetően – a Gundel étterem volt, de a Bock Pince vörösborai eljutottak a Hiltonba, a Kempinskibe és a várban üzemelő Fortuna bárba is. Az 1992-es sevillai világkiállításra 45 ezer palack bort vitt ki, és a Gundelbe ekkor már szinte heti rendszerességgel szállított.
A sikerek ugyanakkor nem ragadtatták könnyelműségre az egyre nagyobb ismertségnek örvendő fiatal borászt, a növekvő bevételből nem kerekedett fel az akkor divatos amerikai tanulmányútra, hanem vett néhány tartályt. Amikor aztán 1994-ben kinőtték a 400 hektolitert feldolgozni képes jammertali családi pincét, belefogott a jelenlegi pince építésébe is, amely 1996-ban – akkor még vegyes funkcióval – el is készült. Egyszerre volt feldolgozó, palackozó és vendéglátó-helyiség. Az építkezés 1998-ban egy a jelenlegi hotel alatt húzódó 15 méteres pincével folytatódott, aztán 2002-ben építették meg a kétszintes, 15 méter széles és harminc méter hosszú újabb pincét. Az első uniós támogatásra 2008-ban pályázott a borászat, annak elnyerését követően a munkák egészen 2012-ig folytatódtak, de megérte, mert végül egy időközben elnyert másik pályázati támogatásnak köszönhetően további 100 méter pince épült. Az építkezések eredményeképpen mára három terempince, két feldolgozó, két pinceág és egy körpince is található az épületkomplexumban. A borászat modern feldolgozóegységei megfelelnek az Európai Unió által támasztott szigorú követelményrendszernek. Tavaly újra eredményesen pályázott a Bock Borászat Kft., és 650 millió forint vissza nem térítendő uniós fejlesztési forrásból, 670 millió forint hitelből és 25 százaléknyi önerő felhasználásával az idén elindult egy összetett élelmiszeripari beruházás. A társaság célja, hogy korszerű borászati feldolgozóeszközök, gépek és technológiai rendszerek termelésbe állításával fokozza a borok minőségét, szélesítse a termékkínálatot és még magasabb presztízsű csúcsborokat is kínáljon. Emellett a beruházás után villányi szőlőlével és hidegen szárított gyümölcstermékekkel gazdagítják a boron kívüli üzletágat. A beruházás részeként több mint 3700 négyzetméter alapterületű üzem is épül Villányban.
A boron kívüli üzletág bővítése érdekében hozta létre a borászat 2018-ban a szőlőmag-feldolgozó üzemet is. A szőlőmagban ugyanis számos antioxidáns hatású vegyület, valamint például omega–3 zsírsav is található, ezért az emberi szervezetre, de különösen az érrendszerre, a szívre, a bőrre, a szemre is rendkívül jótékony hatással vannak a szőlőmagból készült termékek.
Bock József biztos benne, hogy a mintegy 100 fős munkavállalói gárda munkabérének és az egyéb ráfordításoknak az emelkedését meghaladó árbevétel-bővülést produkál a három cég 2019-ben is. Kulcskérdés, hogy évi egymillió palack minőségi bort értékesítsen a borászat, és a bevételen belül a jelenlegi 10 százalékos részarányról lassan 25 százalékra nőjön az exporthányad. A karácsonyi időszakon kívül nonstop nyitva tartó szálloda stabilan hozza az évi 10 százalékos forgalombővülést.
A Bock-cégbirodalom vezetője, pályájára visszanézve, a jó borok és a növekvő értékesítés titkát a technológiai fegyelemben látja. Ez volt a védjegye már az induláskor is, amikor a szocialista nagyüzemek jelentették az elrettentő példát, illetve így van ez most, a munkaerőhiánnyal és az emelkedő munkabérekkel folytatott küzdelem idején is. Mindazonáltal Bock úrnak az állandó kemény munka és a kihívásokkal teli gazdasági környezet ellenére is jut ideje a közösség támogatására. Anyagilag segítette a pécsi kórház felszerelését MR-képalkotó készülékkel, a mohácsi kórház kérésére pedig egy CT-gép finanszírozásába szállt be. A Rákóczi Szövetség és a Máltai Szeretetszolgálat is kapott már támogatást a cégeitől. Sőt, 2010-ben hozzájárult a Rédly Elemér győri katolikus plébános által létrehozott Összefogás az Államadósság Ellen Alaphoz is.A Bock évente kb. 1 millió palack bort készít. Az üvegeket egymásra állítva elérnének egy alacsonyabban keringő műholdat!