A móri Ertl Faipari Kft. szállította a bútorokat, enteriőröket Budapesten a Ramada Resort Aquaworld Hotelnek, a Pad Thai és a Vapiano étteremláncnak, sőt a Corvinus Egyetemnek is, Barcelonában pedig a Le Méridien szállodának. A cég számítógép által vezérelt (CNC-s) lapszabász- és élzáró gépekkel felszerelt, korszerű gyártóüzemének köszönhetően sorozatosan nyeri az osztrák és német közbeszerzéseket is. Az Ertl család másik vállalata, az ER-FA 2000 Kft. pedig bútoripari alapanyagokat értékesít. A jelenleg 120 munkatársat foglalkoztató csoport, amely 4500 négyzetméter gyártóüzem, 5300 négyzetméter alapanyag- és készáruraktár, valamint 1600 négyzetméter kiskereskedelmi üzlet és iroda felett rendelkezik, nem egészen három évtized alatt nőtt ki egy családi házban kialakított műhelyből. Imponálók az Ertl pénzügyi eredményei is. 2017-ben a bevételei 6,4 milliárd forintot tettek ki, az EBITDA pedig elérte a 491 milliót.
Ertl Ferenc cégalapító nyílegyenes pályafutást mondhat a magáénak. Már az általános iskola 4. osztálya óta asztalos szeretett volna lenni, így hát a soproni Róth Gyula Faipari Szakközépiskolában folytatta tanulmányait, majd ugyanott az azonos profilú főiskola következett. Világéletében fűrésztelepen vagy asztalosüzemben dolgozott. Egész pályafutása során vele tartott legjobb barátja, Schweighardt József, akivel négyéves korukban haverkodtak össze. Együtt kezdtek barkácsolni a pincében még tizenéves korukban, amikor Ertl Ferenc megkapta a szüleitől első gyalugépét és körfűrészét. Egymással összefogva indították 1990-ben az első vállalkozást az Ertl Ferenc családi házában kialakított műhelyben, és Schweighardt József a mai napig résztulajdonos és ügyvezető igazgatóhelyettes a kft.-ben. Ugyanilyen erős kötődés jellemzi a vállalatalapítót szülővárosa, Mór iránt. Sem keletre, sem nyugatra nem hajlandó elvinni a bútorgyártást a telephelyről, ahol még mindig sokan dolgoznak a vállalkozáshoz legelőször csatlakozó kollégák közül. Ertl Ferenc helyi kötődése cégeinek társadalmi felelősségvállalásában is megmutatkozik. Mindenekelőtt a móri Bice-Bóca Alapítványt támogatják, amely a sérült gyermekek beilleszkedését igyekszik megkönnyíteni, de szponzorálják a helyi kézilabdacsapatot és segítik a móri tűzoltóság munkáját is.
A szakmai elkötelezettségen és a helyi kötődésen kívül a csoport irányítóit a találékonyság és a jó kereskedelmi érzék is jellemzi. Amint elkezdték az önálló tevékenységet, a két fiatal asztalos rögtön felkereste a móri bútorbolt vezetőjét, akitől kaptak egy esélyt a beszállításra. Természetesen éltek a lehetőséggel. Jól feltalálták magukat első üzemi csarnokuk megvásárlásakor is 1995-ben. A volt szovjet laktanyában – jelenlegi telephelyükön – eladóvá vált két 800 négyzetméteres csarnok, melyeket azonban az eladó csak együtt volt hajlandó értékesíteni. Végül rábeszéltek egy másik asztalost is a vételre, így felesben szerezték meg a két területet. Ugyanezt a stratégiát követték, amikor a következő 1000 m2-es csarnokot nézték ki maguknak, csak akkor egy autószerelő volt a partner. Még néhány további akvizíciót követően gyakorlatilag 2008- ra összeállt a jelenlegi móri ipari és kereskedelmi bázis. Közben Székesfehérváron és Biatorbágyon is létrehoztak egy-egy értékesítési pontot. Az egyre gyarapodó munkavállalói létszám a telephelybővítés mellett szükségessé tette a kft.-alapítást is: 1996-ban jött létre az ER-FA 2000 Kft., majd 2001-ben a kereskedelmi terület különválásával az Ertl Faipari Kft. A biatorbágyi telephely üzemeltetésére pedig egy tulajdonostárs bevonásával 2013-ban létrehozták a Ligneus Kft.-t is.
A cégek közötti feladatmegosztás a végleges struktúra felállásával a következőképpen fest. Az Ertl Kft. gyártja az egyedi bútorokat, és értékesíti is azokat. Az ER-FA 2000 és a Ligneus pedig bútoripari alapanyagok eladásával foglalkozik. „A kiskereskedelemben Mór és Fehérvár környékére koncentrálunk, a nagykereskedelmet egész Dunántúlon és Pest környékén folytatjuk” – mondta Ertl Ferenc. Az egyedi bútorokat, enteriőröket a 2008-as válság előtt túlnyomórészt az országon belül árulták. Akkoriban az export a bútorgyártó társaság forgalmának maximum a 20 százalékát hozta. Voltaképpen a recesszió miatt itthon visszaeső kereslet fordította a menedzsmentet a külföld irányába. Három-négy éven belül teljesen megfordult a belföldi értékesítés és az import aránya, azóta a kivitelből folyik be az árbevétel 60-70 százaléka. Az első külföldi partnerük egy dél-tiroli olasz cég volt. Eleinte a nyelvtudás hiánya miatt nagyon nehezen ment a kapcsolatépítés. Menet közben viszont belejöttek. Ma már rendszeresen dolgoznak a német nyelvű területeken, de van belga és francia partnerük is. Pár esztendővel ezelőtt bekapcsolódtak az osztrák és a német közbeszerzési eljárásokba. Évi két közbeszerzést meg is nyernek. Visszatérő partnerük az osztrák nyugdíjintézet, ahol közösségi tereket, kétágyas szobákat rendeznek be.
Az ágazat a közeljövőt tekintve nagy átalakulások előtt áll – mondja Ertl Ferenc. Olyan ütemben zárkóznak fel a hazai fizetések, hogy néhány éven belül megszűnik a magyar vállalatok bérelőnye Nyugat-Európában. Ráadásul megjelentek az ukrán és egyéb kelet-európai vállalkozások is a jól fizető piacokon, nálunk pedig új munkaerőt találni szinte lehetetlen. Ebben a helyzetben csupán az automatizáció, az egyre fejlettebb és egymással is kommunikáló gépek, az intelligens szoftverek beszerzése lehet a megoldás. A marketing jelentősége szintén felértékelődik. Az Ertl család cégeinél az alapító fia, ifjabb Ertl Ferenc irányítja négyfős csapata élén a váltásnak nevezett programot, amely már meg is kezdődött. A marketinget pedig Ertl Kata, Ertl Ferenc lánya vette a kezébe. A csoport tehát erőteljesen készül a következő 30 esztendőre.