A 90-es években egy két és fél hektáros, lepusztult gyárterületet vásároltak a Golden Pallet Kft. tulajdonosai, köztük Pikó Csaba ügyvezető. A füzesgyarmati helyszínen korábban javarészt faipari termékkel foglalkoztak, így ők is ezzel próbálkoztak. A korszakhatárt 1997 jelentette, amikor egy multinacionális gyár beszerzési menedzsere szabvány raklapokat rendelt tőlük. Elkészítették a gyártói licenchez szükséges mintadarabokat, majd megindult a gyártás.
Az újabb fordulatot 2013 hozta el, egy globális multinacionális vállalat európai vezetőjével való megállapodás formájában, aminek eredményeként lépésről lépésre a vállalat stratégiai beszállítói lettek.
Az új partner receptjével jelentősen javították a hatékonyságot, sokszorosára növelték a termelést – s mindezt fenntarthatóan kiválasztott alapanyaggal dolgozva, gépesítéssel, automatizálással. A léptékváltást jól szemlélteti, hogy míg 1997-ben 4 ember 300 raklapot készített náluk egy műszakban, addig most 3 ember 2,5 ezret, ráadásul közben a minőség is sokat javult. Utóbbit látványosan bizonyítja, hogy az európai raklapgyártók közötti versenyben háromszor is dobogós helyezést értek el, 2019-ben elnyerve a legjobb teljesítményért járó díjat. Működésük során a környezet-tudatosságra és a dolgozók munkabiztonságára is kiemelt figyelmet fordítanak.
Három telephelyen
Globális partnerük igényeinek megfelelve, 2016-ban két új telephelyet nyitottak: Biatorbágyon szintén raklapgyártás zajlik, míg Berettyóújfalun inspekciós szolgáltatást nyújtanak. A begyűjtött használt raklapok minőségét ellenőrzik, szükség szerint javítják, újrafestik azokat, a nem javíthatókat pedig szétbontják és a felhasználható elemeket újrahasznosítják, minimalizálva a környezetterhelést.
A Golden Pallet termékei szinte az egész európai piacon megtalálhatóak, telephelyeiket 2022-ben közel 2 millió új és használt raklap hagyta el. Az európai mellett brit és amerikai szabvány szerint is gyártanak, emellett a magyar piacra is dolgoznak, ahol immár a kisebb szériás megrendeléseket is ki tudják elégíteni: erre korábban nem volt kapacitásuk, fejlesztési lehetőségük.
Pallet Design elnevezésű szoftverükkel modellezni tudják, milyen használati módokhoz milyen teherbírású raklapra van szükség. Gyorsan azonosítják, várhatóan a raklap melyik részét kell javítani, cserélni, miként azt is, milyen fafaj a legideálisabb hozzá, és mekkora karbonlábnyoma van a termékeknek.
A cég életében a tavalyi visszaesés volt a legnehezebb időszak, hisz az árbevétel hirtelen a harmadára esett az előző évhez képest. Ez alapvetően két okra vezethető vissza. A covidjárvány időszakában azt hitték, bezuhan a kereslet, de pont az ellenkezője történt: óriási vásárlási és kiszállítási hullám alakult ki, rengeteg megrendeléssel. Ez ért véget 2022 októberében: hirtelen visszaesett a kereslet, megteltek a raktárak. Másfelől abban, hogy az árbevétel a harmadára csökkent, a forintárfolyam is szerepet játszott, mivel a volumen csak 45 százalékkal esett vissza. 2022-ben jelentősen gyengült a forint, így az árfolyam kedvező lett az exportban, viszont a tavalyi normalizálódás ezt visszavetette.
A covid utáni átrendeződés még mindig tart, az európai ellátási utak megváltoztak, a vásárlókhoz közelebb próbálnak kerülni a gyártók, szállítók. A legnagyobb nemzetközi vevőjük 2022-ben több mint 1,2 millió raklapot vásárolt, míg a legnagyobb belföldi vevő csak 80 ezret, így továbbra is a nemzetközi szegmens lesz a döntő. A hazai piac kisebb, az árak alacsonyabbak, szeszélyesebben ingadoznak, a felhasználók pedig nem értékelik eléggé, hogy a tanúsított raklapjaink alapanyagai garantáltan fenntartható forrásokból, például felelősen kezelt erdőkből származnak. Más gyártók esetében sokszor gyengébb a minőség, kisebb a környezettudatosság, így nehéz velük felvenni a versenyt.
Az alapanyag a fa, ennek fő szállítója Belarusz volt, de ez az ország kiesett a korábbi szankciók következtében. Szerepét ekkor Ukrajna vette át, és ezt a háború sem törte meg, emellett a Balti-államok is szállítanak.
Lengyelország – miközben alapanyaggal is rendelkezik – komoly konkurens a gyártásban is: mindig olcsón, gyorsan, jó minőségben dolgoznak.
Jó csapattal
A Golden Pallet Kft.-nél száz körüli alkalmazott van, jó csapat alakult ki, fontos szempont, hogy a dolgozók jól érezzék magukat. A felkészült és szakértő felső- és középvezetői csapat hatékony működést garantál. A finanszírozási igényeket alapvetően külső forrásokból biztosították, de nagy arányban forgatták vissza a profitot is. A hitelezés gördülékeny; ebben a számlavezetőjük és az Eximbank is közreműködött, és igénybe vettek vissza nem térítendő vagy kedvezményes támogatásokat is.
Ami a nemzetközi terjeszkedést illeti, stratégia partnerük igényelte, hogy Szerbiában, Csehországban és Görögországban terjeszkedjenek – ezt ráadásul a visszaesés időszakában, főleg az ellátási útvonalak rövidítése érdekében –, de a vezetőség még nem érzi úgy, hogy elég érett a cég egy ekkora lépésre.
Legnagyobb vevőjük mellett, amely 70 éve működtet globálisan zárt pooling rendszert, együttműködésre léptek egy többgenerációs holland vállalattal is, mely elsősorban a vegyipar számára dolgozik. Emellett előrehaladott tárgyalásokat folytatnak az európai piac egy másik meghatározó szereplőjével, de velük még nem jött létre a megállapodás.
A lényeg, hogy a cég életét a nyílt és zárt pooling rendszerek határozzák meg: a többször felhasználható facsomagolás, amely körforgásban vesz részt, ez a jövő. Ezt nagy cégek tudják csak megoldani, a raklapgyártók önmagukban nem elég erősek ehhez.
Fotón szerepel: Pikó Csaba | ügyvezető