DSC03556_vamosgep_SM.jpg

A Vámosgép Kft.-t 1991-ben alapították, nem messze a hajdúsági megyeszékhelytől, Vámospércsen. A mai vállalkozás jogelődje a debreceni központú Mezőgép egyik leányvállalata volt, azonban a rendszerváltást követően a társaság üzemei, egy kivételtől eltekintve, megszűntek. Ez a kivétel a Vámosgép, amit megmentett a dolgozók elhivatottsága és kitartása.

Az immár önálló Vámosgép Kft. alapításakor a dolgozók mellett egy debreceni vállalkozás is birtokolt 51 százalékot, ám ezt később kivásárolták. Azóta, a társasági szerződésben lefektetetett szabályok alapján, kizárólag aktív társasági alkalmazott szerezhet tulajdonrészt a cégben. A kedvező osztalékjövedelem miatt a távozók üzletrészére is mindig nagy a kereslet.

A működés első pár éve komoly áldozatokat követelt a dolgozóktól, tulajdonosoktól: előfordult, hogy heti három napot dolgoztak csak, hogy mindenki megtarthassa az állását, vagy éppen össze kellett dobniuk a pénzt alapanyagra. Kitartásuk és a munkahelyük iránti elköteleződésük azonban meghozta gyümölcsét: a Vámosgép 1996-ra már képes volt profitot termelni, azóta pedig komoly fejlődési pályára állt.

Különleges vezetői helyzet

A folyamatos partnerkeresés, a technológiai fejlesztések és a kínált szolgáltatások bővítése sikerre vezetett, így napjainkban már folyamatosan 8–10 partnernek szállítanak, és jelentősen mérséklődött a Vámosgép kitettsége. A cég élén jelenleg Fábián Attila áll, aki az ügyvezetői tisztség betöltése mellett maga is résztulajdonos. Rendkívül különleges helyzet egy ilyen összetett tulajdonosi szerkezetű társaságot irányítani. „Annak a tulajdonosnak a munkáltatói jogát is én gyakorlom, aki korábban kinevezett ügyvezetőnek. Mindeközben a mindenkori ügyvezetőnek egyben tulajdonosi döntéseket is kell hoznia, hiszen a cég jelenlegi 100–110 tulajdonosa mellett a vállalat működése másképp nem lenne hatékony” – fogalmaz az ügyvezető.

Mindez kihívásokkal teli feladat, azonban Fábián Attilával az élén a Vámosgép rendkívül szervezetten működik. Az elmúlt években komplex vállalatirányítási rendszert vezettek be, az egyes részterületek menedzseléséért külön-külön vezetők felelnek, a vezetőségi megbeszéléseket pedig úgy szabályozták, hogy mindig a hatékonyság és az ügyfélközpontúság legyen a fókuszban.

A szervezettség azonban nem jelenti azt, hogy a Vámosgép elveszítette volna családias jellegét. Alig van dolgozó, aki ne ismerné személyesen is a menedzsmentet, Fábián Attila pedig bárkinek a véleményét meghallgatja, a munkatársaival szoros kapcsolatot ápol. 

A Vámosgép természetesen nem csupán a menedzsment, hanem a termelés területén is folyamatosan fejlődik. A vezetés fő célkitűzése, hogy minél magasabb hozzáadott értékű termékeket állítsanak elő. A cég jelenleg beszállítóként alkatrészeket gyárt, ám ezt a tevékenységet egyre komplexebb formában végzi. „Eleinte csak a bonyolultabb, egyedileg, nehezebben gyártható termékeket adták ki a gyártók az olyan beszállítóknak, mint mi. Később az egyszerűbb hegesztett és forgácsolt szerkezetek gyártását is kiszervezték” – mondja Fábián Attila.

Napjainkban egyre nagyobb az igény a festett alkatrészek iránt is, ezért már hegesztett, megmunkált, festett alkatrészeket is képesek szállítani. A következő lépcső, hogy részszerelt, illetve szerelt alkatrészek is legyenek a kínálatban, ugyanis ezek iránt folyamatosan nő a kereslet a piacon. 

A cég versenyelőnyét Fábián Attila a magas minőség biztosításában és a precizitásban látja. „Amennyiben együttesen vizsgáljuk a vállalati kultúra fejlettségét, a gyártási kultúrát, illetve a termelés komplexitását, akkor nem túlzás azt állítani, hogy a Vámosgép Kelet-Magyarország top 10 kkv-jának egyike. A versenyképességünk kulcsát pedig épp ebben látom. Soha nem szoktam azt kommunikálni a megrendelőknek, hogy mi vagyunk a legolcsóbbak, mert ez nincs is így. De ha valaki megbízható minőséget szeretne, akkor mi megfelelő áron tudjuk azt biztosítani, így ár-érték arányban versenyképesek vagyunk a piacon.”

A termelés során a fenntarthatósági szempontokat is figyelembe veszik. Az új gyártócsarnokuk már teljesen földgázmentes, tisztán elektromos árammal működtetnek benne minden berendezést. Az új létesítményből a papírt is száműzték és digitális megoldásokkal helyettesítették. A vállalkozás saját napelemparkkal is rendelkezik. A fenntarthatóság iránti elkötelezettségük nem merül ki a környezetbarát megoldások alkalmazásában, a Vámosgép társadalmi felelősségvállalása is példaértékű. 

Maguk képzik ki a dolgozókat

„Évekkel ezelőtt, 2019-ben komoly válaszút elé kerültünk. Döntenünk kellett, hogy a munkaerőhiány enyhítése érdekében távol-keleti vendégmunkásokat alkalmazunk, vagy saját magunk kezdjük el képezni a munkavállalók új generációját. Mi ez utóbbi mellett döntöttünk, és azóta az eredmények visszaigazolták a döntésünket” – mondja a Vámosgép ügyvezetője. 

A vállalkozásnál jelenleg mintegy 130 diák tanul különböző szakterületeken, és számos technikummal, szakközépiskolával folytatnak együttműködést. Kezdetben csupán egy kis tanműhelyben gondolkodtak, azonban mostanra saját képzési központjuk van. A diákoknak külön tanulóműhelyt hoztak létre, amely egy egész csarnokot foglal el, és saját ebédlő, pihenőhely, több tanterem és öltöző tartozik hozzá. Az oktatáshoz szükséges eszközök nagy részét maguk állították elő, a diákok pedig a legmodernebb technológiákat is megismerhetik, így a Vámosgépnél töltött idő alatt a szakmájuk minden részelemét elsajátíthatják. 

A jövőt illetően Fábián Attila bizakodó. Kiemelt célja, hogy – a beszállítói tevékenység fenntartása mellett – saját terméket is gyárthassanak. Ennek érdekében a gyakorlati idejüket náluk töltő egyetemi hallgatókkal pilot projekt keretében fejlesztettek diótörő és -válogató gépet. A további növekedés és fejlődés záloga továbbra is a folyamatos innováció maradhat, és egyszer akár saját termékkel is piacra léphetnek. 

Fotón szerepel: Fábián Attila  |  ügyvezető igazgató