dr. Kusper Gábor kutatásfejlesztési igazgató, dr. Márien Szabolcs ügyvezető igazgató, dr. Kaiser Zoltán ügyvezető igazgató
Márien Szabolcs igazi mérnök-kutató-programozó, de szerencsére az a típus, aki nemcsak elméletben, hanem a cégépítés gyakorlatában is jól teljesít. Jobbnál jobb informatikai, programozási ötletei, projektjei vannak, melyekből sokat meg is valósít, így ma már mintegy 70 főnek, többségében programozó mérnöknek ad munkát – de ne szaladjunk ennyire előre. A vállalkozói létet Márien Szabolcs számára a 2008-as válság hozta el. Korábban évekig egy pénzügyi informatikával foglalkozó középcég kutatás-fejlesztési vezetője volt, amelyet a 2008-as válság elsodort. Ekkor két korábbi évfolyamtársával, barátjával, Kusper Gáborral és Kaiser Zoltánnal együtt alapították a céget, és mintegy tucatnyi, a fentiek miatt szabaddá vált kollégának munkát ajánlva kezdtek dolgozni.
Az alapkompetenciákat tekintve főként a pénzügyi intézmények back office rendszereit kiszolgáló ügyviteli szoftverek fejlesztésével kezdték a munkákat 2013 őszén, továbbá adattárház, üzleti intelligencia és adatbányászati megoldásokat fejlesztettek. De már ekkor, a cég üzleti stabilitását megteremtő banki projektjei mellett, intenzív kutatás-fejlesztési tevékenység kezdődött. Ez utóbbi az egyedi termékfejlesztések elindítását jelentette, már kezdetben is főként egészségügyi, gyógyszeripari fókusszal, jellemzően olyan neves egyetemekkel együttműködve, mint a Debreceni Egyetem és a Semmelweis Egyetem. E megbízások megszerzésében, az efféle együttműködések kialakításában ugyanis Szabolcs kutatói múltja, hozzáállása, gondolkodása, valamint tudományos kapcsolatai sokat segítettek.
A banki informatikai ügyfelek bázisán tehát egy sokkal szélesebb spektrumra fókuszáló, rengeteg szoftveripari K+F-et megvalósító, stabilan félmilliárd forint feletti árbevételű középvállalat alakulhatott ki, amely a magas hozzáadott értékű programozási feladatok révén 2018-tól stabilan 100 millió forint körüli EBITDA termelési képességet mutatott fel. Olyan nagy pénzügyi szolgáltatóknak dolgoznak ma is, mint a Takarékbank, az Allianz vagy éppen az OTP Mobil Kft. (a Simple márka több terméke). Ezeken túlmenően a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Online Számlázó nevű rendszerének fejlesztésében is részt vettek, amellyel ma már a kisebb cégek, vállalkozók akár külön – harmadik felet bevonó – számlázóprogram nélkül is biztonsággal tudnak digitális számlákat kiállítani.
Ilyen erős referenciákkal a hátuk mögött azután a fokozatosan 60 fő fölé növekvő szoftvermérnöki szabad kapacitásaikat egyfelől informatikai projektmenedzsment, tanácsadás és IT-auditok során használták fel számos nagyvállalat rendszerének elemzését, tesztelését, átvilágítását segítve. Ezt egészíti ki a két éve létrehozott gépi tanulás kutatócsoport, amely mélytanuló eljárások kifejlesztésével számos projekt sikerét segítette. Ezen felül egy harmadik „lábat” is építettek: ez pedig a teljesen önálló szoftvertermékek, IT-megoldások kifejlesztése, amelyek egyfajta spin-off kezdeményezésként egyelőre még az InnovITech Kft. berkein belül futnak, de siker esetén akár önállósodva, saját piaci és tőkebevonási potenciállal bírnak.
Érdemes Márien Szabolcs és Kusper Gábor pár megvalósult innovációs ötletét „végiglapozni”. Elsőként a már említett egyetemekkel együttműködésben végzett, gyógyszergyártáshoz és más egészségügyi területekhez köthető projektek említendők. Már évekkel ezelőtt elkezdtek fejleszteni egy olyan szoftvert, amely leukémiás kezelések digitális követésével a személyre szabott, optimális terápia alkalmazását támogatja. Ezt a kutatást a Lendület programban hazatért nemzetközi szaktekintély, Bödör Csaba vezeti a Semmelweis Egyetem Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézetében. Mi több, ma már ez a szoftverkomponens arra is alkalmas, hogy más daganatos betegségek adatait is elemezze, növelve a gyógyítás hatékonyságát. Az InnovITech Kft. hasonló munkái közé sorolhatók az uniós pályázatokat is elnyert Metagenom és GenomAtlas projektek, amelyek a Debreceni Egyetem spin-off vállalkozásával, az UD-GenoMed Kft.-vel együttműködésben készültek. A Metagenom projekt egy új és izgalmas orvostudományi területet segítő alkalmazásként a bélflórát alkotó mikroorganizmusok előfordulási mintázatainak elemzését biztosítja. Az integrált bioinformatikai és gépi tanulási eljárásokra épülő rendszer képes megtalálni a potenciálisan fennálló ok-okozati összefüggéseket egy-egy baktériumtörzs hiánya vagy túlszaporodása és a különböző betegségek kialakulása között. Az utóbbi, GenomAtlas alkalmazás pedig igazi kuriózum: képes megjeleníteni a genetikai kódot tartalmazó genom térbeli szerkezetét, lehetőséget nyújtva a genom térbeli torzulásai és a különböző betegségek kialakulása közötti összefüggések feltárására. A rendszer új terápiás célpontokat biztosít reményt adva a szóban forgó betegségek gyors és hatékony kezelésére. De ott van a korábban fejlesztett JavaFitter program is, amely az üzletkritikus programok forráskódjainak strukturális hibáit képes hatékonyan, egy újfajta megközelítés szerint megkeresni. Mindezek mellett a GRAPLER K+F projektben a Pécsi Egyetem szőlészeti tudásán alapuló, a Bay Zoltán Kutatóintézet és az SBS gépgyártó által fejlesztett szőlőmetszésre alkalmas robot elkészítését gépi tanulási eljárásokra épülő szoftveres vezérlés (autonóm mozgás, metszési vektor meghatározása) megvalósításával segíti a vállalat. Ez a széles sajáttermék-portfólió egyelőre a több lábon állást segíti, illetve megalapozza egy-egy spin-off létrejöttét.
A hazai középcégnél rövid távú célként szerepel a fent felsorolt projektek szerinti termékek, szolgáltatások magyar, illetve nemzetközi – elsősorban régiós – piacra vitele, melyet elősegít, hogy a csapatban sok a felvidéki, a kárpátaljai, illetve az erdélyi magyar. Sok fiatal szoftvermérnök számára nagy lehetőséget ad az InnovITech, főként az egyetemről kikerülő tehetségekre építenek, amit segít, hogy a budapesti székhely mellett Egerben és Debrecenben is van egy-egy irodájuk.
A cég sikerének egyik kulcsa a három tulajdonos régi barátsága, ami a közös egyetemi évek alatt alakult ki. Talán ez lehet egy üzenet a mostani egyetemistáknak: „Az órák látogatásán túl alakíts ki mély, baráti kapcsolatokat is!”