Az építkezést itt szó szerint (is) kell érteni, hiszen a 34 milliárd forint feletti árbevételt elérő hazai vállalat az ország egyik legnagyobb magántulajdonú ingatlanfejlesztő és -befektető cége a kereskedelmi ingatlanok piacán, vagyis az irodai, ipari és logisztikai, kiskereskedelmi és szállodaszektorban. Ezen túlmenően két évvel ezelőtt teljessé vált a portfólió a lakószegmensbe történő belépéssel, és most már a negyedik lakóparkfejlesztésüket valósítják meg és értékesítik.
A WING Zrt. első emberének, társalapítójának a története majdnem a rendszerváltásig nyúlik vissza. Ezután nem sokkal végzett ugyanis Bécsben a New York-i születésű Noah M. Steinberg, aki kedélyes, magyarul is könnyed stílusban kommunikáló, mégis profi, határozott és messzemenőkig korrekt üzletember. Diplomatakarrierre készült, Amerikában a neves Princetoni Egyetem nagy presztízsű Woodrow Wilson School of Public & International Affairs képzésére járt. Ezt elvégezve vetette az élet a nagy átalakulások alatt álló Közép-Európába. A fiatal Noah M. Steinberg még a bécsi Diplomáciai Akadémia kollégiumában, egy ottani szobatársa révén ismerte meg Veres Tibort, a Wallis Csoport alapítóját, a barátságuk pedig jelentősen befolyásolta későbbi pályájának alakulását. Rövidesen Magyarországra költözött, csatlakozott a Wallishoz, ahol több területen sikerrel látott el menedzsmentfeladatokat, majd a kilencvenes évek közepére a Pannon GSM-nek, a Telenor Magyarország elődjének lett a kereskedelmi és marketingigazgatója.
A kilencvenes évek vége felé, az ingatlanboom közeledtét jó érzékkel felismerve, más vizekre is eveztek az akkor már egyre erősödő csoportnál, ezért alapították meg a WING-et. Az „indulótőkét” a Wallis ingatlanjai jelentették a Váci úton, ahol akkor kezdtek gombamód szaporodni az újabb épületek; a mai értelemben vett modern ingatlanpiac ez idő tájt bontogatta a szárnyait. Akadt ugyan modern bérirodaház, de kevés nemzetközi cég merészkedett a kiforratlan budapesti piacra. Ennek köszönhetően az épülőben lévő WING egyre több nagyvállalati ügyfelet nyert meg. Ez a háttér pedig remek lehetőséget biztosított arra, hogy már a legelső időktől kezdve a legjobb szakemberekkel dolgozzanak együtt. Ez a csapat jelentette az alapot ahhoz, hogy mára piacvezető hazai tulajdonú irodafejlesztővé váljanak.
De ne siessünk ennyire előre a történetben. Egyelőre az ezredfordulón járunk, amikor is a WING hamar a „mély vízben” találta magát, hiszen nagyvállalati ügyfeleket kellett kiszolgálnia nemcsak a Váci úti irodaházak kapcsán, hanem az ország első igazi nagy, modern logisztikai központjában, a Harbor Parkban is. Utóbbi több mint 100 ezer négyzetméternyire bővült 2000 után, több díjat is elnyert, és 2005-ben végül a ProLogis vásárolta fel. Mindeközben hasonló mérföldkőnek számított a WING életében a Danubius ház két irodaépületének a felépítése az akkor frissen átadott Duna Plazával átellenben.
Azóta persze sok óriási és kisebb fejlesztést adtak át, melyek összterülete meghaladja az egymillió négyzetmétert, amelyből csak az irodafejlesztés 580 ezer négyzetméter. Ráadásul ma ismét nem kevesebb mint 325 ezer négyzetméternyi újabb beruházás van a „csőben”. A hazai tulajdonú cégnél az elmúlt két évtized alatt mindvégig a legmagasabb szintű értékteremtés volt a cél. Mint az elnök-vezérigazgató mondja, ez kezdettől fogva fontos szempont volt, ami alatt építészeti, funkcionális és társadalmi értékeket kell érteni. A partnerektől kapott visszajelzések alapján pedig a cég első embere kifejezetten büszke a még a nehéz időkben is a tisztességen alapuló vállalati kultúrára, a 2008-as pénzügyi válság éveiben változatlanul fegyelmezetten fizető WING-re.
Mindehhez az is kellett, hogy már a kétezres évek elejétől alapos és megfontolt, egyúttal konzervatív befektetési politikát folytassanak. Ez igaz volt az olyan, 2008 előtti fejlesztésekre is, mint az egykori Egri Dohánygyár területén kialakított Agria Park bevásárlóközpont, az Átrium Park vagy a Budapesti Corvinus Egyetem új Duna-parti épülete. „A krízis előtti, dinamikus években is csak akkor indult el a fejlesztés, ha egy-egy ház harmadára-felére megvoltak a bérlők. Úgynevezett spekulatív, tehát előbérlők nélküli ingatlanfejlesztésbe nem fogtunk bele” – húzta alá a vezető.
Később ugyanez a konzervatív és kellően óvatos hozzáállás volt az, amely a 2008-as nehézségeken is átsegítette, átlendítette a WING-et. „A több lábon állás fontos alapja annak, hogy minden gazdasági környezetben stabil tudott maradni a vállalat” – hangsúlyozta Noah M. Steinberg. Majd hozzátette: hiszen amíg az ingatlanfejlesztési terület lassult, addig nemcsak hogy elő tudták készíteni a projekteket egy jobb idő reményében, hanem az ingatlan-bérbeadás és -üzemeltetés folyamatos, kielégítő bevételt jelentett. Ezenkívül az „óvatos” hitelarány és a spekulatív fejlesztések hiánya szintén segített, s persze az is, hogy nálunk nem alakult ki például a a spanyolhoz hasonló buborék.
A külső nehézségek tehát csak tovább erősítették az ingatlanvállalatot, így épülhetett fel az E.ON székháza. Nagy előnyük volt, hogy stabil cég lévén az engedélyek és a tervek megvoltak a Váci úti ingatlanra. Ráadásul nem ez volt az egyetlen nagy projektjük a nehéz időkben. Még 2012-ben építették a remek XII. kerületi lokációban lévő Hegyvidék Bevásárlóközpontot, s nem sokkal később a Morgan Stanley befektetőcégével és a CC Reallal együtt beszálltak a MOM Park bevásárlóközpontba is. Ez utóbbit jelentős profittal értékesítették nemrég, hogy biztosítsák a forrást a további fejlesztéseikhez. Néha kivételes módon bukkannak újabb lehetőségekre. A mai Skylight City irodaház korábbi tulajdonosai például a válság éveiben mindennel próbálkoztak. Az abban az időben szinte üres lakásfelszerelési pláza, akkori nevén Material Center alagsorában gokartpálya üzemelt. Noah fia ott rótta a köröket egy gyerekzsúr során, amikor édesapja alaposan körülnézett az épületben, és meglátta benne a lehetőséget. Ez az épület a tulajdonos „sokadik felszámolása” után a WING-é lett, megújult, funkcióját tekintve átalakult, és ma 100 százalékos bérbeadottsággal üzemel irodaházként.
A közelmúlt legfontosabb, mérföldkövet jelentő fejlesztése az ország legnagyobb egy épülettömbben megvalósult irodaházának, a Magyar Telekom és a T-Systems közös, ikonikus új székházának a felépítése volt. Szintén kiemelkedő, egyben hiánypótló beruházás volt az Ibis Styles Budapest Airport Hotelnek, az ország legelső repülőtéri szállodájának a felhúzása. Ezen túlmenően Budapesten és környékén számos üzleti, logisztikai centrumot is fejlesztettek, mint például a Dél-pesti Üzleti Parkot, az East Gate Business Parkot, továbbá nemrég vásárolták meg a Login Business Parkot. Ezzel párhuzamosan egyre aktívabb a befektetési tevékenység. Az utóbbi időkben számos irodaépülettel bővítették az ingatlanportfóliójukat. Kiemelendő az Infopark, amelynek immár B, C, D és I épülete is a WING tulajdonában van. Az elmúlt évek fontos fejleménye: a LIVING ernyőmárkájukkal a lakóingatlan-fejlesztők közé is beléptek, és immár a negyedik társasházprojektjüket értékesítik. Fontos irány, a következő nagy mérföldkő a társaság életében a nemzetközi terjeszkedés, de ebben is igen konzervatív politikát folytatnak. Tavaly két irodaházat vásároltak Szófiában, s a bolgár fővároson kívül is keresik a lehetőségeket. Elsősorban Magyarországon, Budapesten és környékén keresnek telkeket, épületeket, lehetőségeket. Tőkével nemcsak az erős tulajdonosi háttér, hanem a fejlett tőkepiaci „affinitás” okán is el vannak látva. Az ingatlanpiaci cégek közül elsőként indítottak kötvényprogramot, amelynek a sikerét bizonyítja, hogy azóta kötvénycserére és újabb kibocsátásra is sor került.
A jövő fejlesztései közt a Telekom székháza melletti 42 ezer négyzetméteres Liberty irodaházat és a Városliget környékét érdemes kiemelni. A megújuló közpark és a sok kulturális intézmény az elnök-vezérigazgató szerint még jobban felértékeli majd a környéket. Ezért is vásároltak két fontos épületet a ligethez közel. Egyrészt a Dózsa György úton a Liget Centert, s kissé távolabb, a Gizella úton a Siemens irodatömbjét, amely további fejlesztési lehetőségeket rejt. „Magyar vállalatként célunk, hogy világszínvonalat képviseljünk az ingatlanfejlesztésben. Büszkék vagyunk arra, hogy húsz év alatt jelentősen hozzájárultunk Budapest arculatának a formálásához, és hogy ezzel a szakértelemmel a hátunk mögött a jövőben is alakíthatjuk azt” – összegzett Noah M. Steinberg.
A WING-nél igyekeznek a rászorultsági elvre és a hosszú távra szóló értékteremtésre koncentrálni, amikor a CSR-projektekről döntenek. Az elmúlt másfél évtizedben adománnyal segítették a Madarász Utcai Gyermekkórházat, a Jövőbarát Alapítványt, s a WING volt az egyik fő támogatója az SOS Gyermekfalvaknak. A társaság korábban támogatta a Millenáris gyermekprogramjait, s a parkban található Zöld Péter játszótér megújítása is a céghez kapcsolható. Idén pedig a XXXIV. Országos Tudományos Diákköri Konferencián belül a BME által szervezett műszaki és kémiai szekciók arany fokozatú támogatója.