A Verarbeiten Pausits Kft. tavaly több mint 50 százalékkal, 3,4 milliárd forintra növelte árbevételét, a cég EBITDA-ja pedig 685 millió forint lett a 2017-es 225 millió után. Ez évre már 5 milliárd forintos forgalmat tűztek ki célként, és várhatóan 10 ezer tonna acélt építenek be a termékeikbe. Na de kezdjük az elején a történetet!
Pausits Imre a 80-as évek legelején gépészmérnökként kereste a kenyerét a mosonmagyaróvári Motimnál, ahol már fiatalon sokrétű tevékenységet bíztak rá. Ennek ellenére, mivel ott munkált benne az önállóság iránti vágy, 1982-ben társaival együtt megalapította acélszerkezeti munkákra szakosodott gmk-ját. Egy év után már annyi munkájuk volt, hogy lehetetlenné vált mindkét fronton helytállni, így 1983 végén búcsút mondtak a Motimnak. Akkor kapták az első hatalmas megrendelést is az ácsi cukorgyár felújításának acélszerkezeti munkáira. Később visszahívták ugyan őket a Motimhoz, de ez nem zárta ki, hogy 1986-ban elvállalják a cég első exportmunkáját. A burgenlandi Bruck an der Leithában (Lajtabruck) kellett a gmk-nak acélszerkezeti munkákat végeznie egy cukorgyár teljes átalakítása során. Egy többemeletes épületbe szereltek be acélpódiumokat, az épületek között pedig silókat helyeztek el szállítószalagokkal. Itt hajtotta végre Pausits úr csapata azt a bravúrt, hogy az ütemterv szerint egy hét alatt elvégezhető munkát – három acélhíd beépítését az épületek közé – egy nap alatt teljesítették.
A Motim 1991-ig maradt a fő megrendelőjük, akkor azonban közölték Pausitssal, hogy már nincs szükség a munkájukra. A vállalkozás egyik pillanatról a másikra veszítette el a telephelyét és a fő megrendelőjét. Szerencsére Pausits Imre szinte azonnal meg tudta venni a Mosonmagyaróvár vonzáskörzetében található Halásziban a helyi tsz korábbi melléküzemágának a telephelyét, és itt működik a cég a mai napig. Ma már persze nem lehet ráismerni a telepre, hiszen folyamatos volt a fejlesztés az elmúlt 28 évben.
Az új telephelyen 1991–96-ban újra megindultak az export-munkák és a hazai rendelések is. Többek között a magyar találmányon alapuló Heller–Forgó-féle hűtőtorony egyik 800 tonnás szegmensét gyártották 1993-tól iráni, török és szíriai exportra. A legmerészebb húzás azonban az volt, amikor 2000-ben az akkor már kft.-ként működő vállalkozás elfogadta a Transelektro Holding felkérését, és fővállalkozóként vezette le egy 225 lakásos soproni lakópark felépítését. Menet közben aztán a Transelektrótól átvette a beruházói és az értékesítési feladatokat is, a 2,5 milliárdos beruházási hitellel egyetemben. A 2002-ben befejezett építkezés végül teljes siker lett. A Pausits Kft. tisztes haszon mellett az utolsó fillérig visszafizette a beruházási hitelt is.
Ezt követően újabb fordulatot vett a cég története. „Összehozott bennünket a jó sors a Balatonfüredi Hajógyár akkori tulajdonosával, a német Sennebogennel, amely darualvázakat rendelt tőlünk” – mondja Pausits úr az asztalán látható matchbox méretű darumakettre mutatva. A sorozatgyártáshoz azonban nagyobb terület kellett, ezért 2006 végén felhúztak egy újabb 5000 m2-es csarnokot. Kicsivel később a régi és az új csarnok közé egy 2000 m2-es harmadikat is felhúztak. „Már két fal megvolt, nem hagyhattuk ki a sanszot” – jegyzi meg Pausits Imre. Az építkezés évében a Pausits Kft. 1,6 milliárd forintos forgalmat ért el, 2007-ben a bevételük 2,5 milliárd, 2008-ban pedig 3,5 milliárd forint volt. Aztán 2009-ben jött a válság, amely 900 millió forintra verte le a cég éves forgalmát. Ebből a mélységből kilenc év alatt küzdötte magát vissza a hárommilliárdos bevételi küszöb fölé, kitartó munkával a nyugat-dunántúli acélszerkezet-gyártó. A Sennebogen-megrendelés óta a Pausits alaptevékenysége mit sem változott. Olyan világcégek földmunka-, bánya- és rakodógépeinek, valamint dömpereinek az alvázát – alsó és felső kocsiját, a dömperek első és hátsó vázát – gyártja, mint a Terex, a Liebherr, a Caterpillar és az Atlas.
Az utóbbi évek sikertörténete az ipari hegesztőrobotok beszerzése és a teljes szervezeti, irányítási struktúra átalakítása volt a Verarbeiten Pausits Kft.-nél. „Ebbe soha nem vágtam volna bele Valér fiam nélkül” – jegyzi meg Pausits Imre.
Pausits Valér ügyvezető-helyettes gépészmérnökként végzett Győrben, később pedig hegesztőmérnöki diplomát is szerzett. Már iskolásként gyakornokoskodott a cégnél, annak minden aspektusát megismerve. Édesapja javaslatára tevékenységi körönként ismerkedett a munkafolyamatokkal. Dolgozott a vágógépnél, a hegesztőműhelyben, a lakatos- és a karbantartó előkészítő részlegen is. Szerepe sorsszerű, és saját bevallása szerint sosem tervezett mást. 2010 óta dolgozik hivatalosan is a családi vállalkozásban. Nagy ambíciókkal, egyedi látásmóddal, szűnni nem akaró kitartással kezdett hozzá a cég működésének átszervezéséhez és egy új szintre emeléséhez. „Mindig találok valami fejlesztenivalót, és sok mindent megváltoztattam – mondja. – A pályázatot 2016-ban adtuk be, és 2017 óta dolgozunk a hegesztőrobotokkal. A cég ezzel a korszerűsítéssel kiküszöbölte az évek óta problémát okozó kapacitáshiányt, hiszen a hegesztés jelentette mindig is a szűk keresztmetszetet. Ma már tisztán látszik, hogy a jövőnk zálogát a hatékony, kiváló minőséget előállítani képes, rugalmas robottechnológia és a fémiparban hagyományosan nagy szakmai tudású emberi munkaerő egyedi kombinációja adja majd. Jelenlegi fejlesztéseink fő irányát az egyre automatizáltabb technológiák alkalmazása és a működtetésükhöz elengedhetetlen informatikai rendszerek kiépítése, ezzel a robot-robot és az ember-robot kapcsolat elmélyítése, egyre szélesebb körű alkalmazása adja.”
Tervben is van, hogy a meglévő robotok mellé vennének is még, holott nem gyerekjáték kigazdálkodni egy ilyen 500 ezer eurós masinát. Ugyanakkor az utóbbi két év ugrásszerű növekedése nem valósult volna meg az okostechnológiák és az ezekhez szükséges szemléletváltozás, szerkezetátalakítás nélkül.
Ezt a tervet segíti a kft. csatlakozása az Innovációs és Technológiai Minisztérium által gondozott Ipar 4.0 programhoz, a kormány Magyar multi programjához, valamint a Budapesti Értéktőzsde ELITE Programjához is. Jelenleg egy kétmilliárd forintos újabb gépberuházás előtt állnak, sőt beindítanák az alkatrészgyártást is. Tapasztalatból tudják ugyanis, hogy híján van a piac a megbízható beszállítóknak. A vállalat mindezzel párhuzamosan egy cégfelvásárlási projektet is elindított, már a bankok előtt van az akvizíció terve. Ha az elképzeléseik megvalósulnak, néhány éven belül 10 milliárd forint fölé emelkedhet a társaság forgalma, és több mint 200 munkavállaló végzi majd a munkát a Pausitsnál.
A cég tevékenységének eredményeként az osztrák határ közelében fellendült a nehézipar. Sok embernek adnak munkát a régióban, és egyre több szakember áramlik hozzájuk az ország távolabbi vidékeiről is, köszönhetően a kedvező munkakörülményeknek, a kimagasló béreknek és a kiszámítható életpályamodelljüknek. Sok mindent elárul a tulajdonos és fia szemléletéről, hogy a nagy nyári melegben a védőital mellé gyakran kerül hűtött dinnye vagy hűsítő fagylalt a dolgozók asztalára a szünetekben. Mindemellett természetesnek veszik, hogy a szűkebb közösségükben ott segítenek, ahol tudnak, legyen az egy fémkerítés a Halászi Óvoda épülete köré, vagy bármilyen más fémszerkezeti munka a község területén.